Okullar açılıyor: Liselerde ‘ortak sınav’ dönemi, ilkokularda artık sınav yok

featured

Milli Eğitim Bakanlığı, liselerdeki sınavların test usulü değil yazılı yoklama şeklinde yapılmasına yönelik düzenlenme yaptı. Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin performansı, ‘sınav’ yerine ‘süreç odaklı’ değerlendirilecek.

11 Eylül Pazartesi günü yeni eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okulların açılmasına 2 gün kala Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi. Alınan kararlara göre tüm ülkede uygulama birliği sağlamak için yazılı sınavlar belirlenen ortak tarihlerde yapılacak. Hürriyet’ten Beyazıt Şenbük’ün haberine göre bu ortak sınavlar hariç okullardaki tüm yazılı sınavlar, çoktan seçmeli yerine yazılı yoklamayla uygulanacak. Okullarda ortak sınavlar dışında yapılacak uygulama sınavları hariç değerlendirmeler ‘yazılı yoklama’ şeklinde olacak. Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin performansı, ‘sınav’ yerine ‘süreç odaklı’ değerlendirilecek.

Okul sınavları yazılı yoklama yöntemiyle uygulanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ülke genelinde yapılacak ortak sınavların soruları ve cevap anahtarları ‘Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ tarafından hazırlanacak. Ülke ve il geneli ortak yazılı sınav, farklı soru türlerinden oluşabilecek. Çoktan seçmeli test ile açık uçlu sorular hem ayrı ayrı hem de bir arada öğrencilerin karşısına çıkabilecek. Ancak ilk aşamada ülke ve il geneli sınavlar çoktan seçmeli test şeklinde olacak. Ortak sınav dışında okul genelinde uygulanacak sınavlar ise yazılı yoklama yöntemiyle uygulanacak.

Dil becerisini ölçen sınav yapılacak

Türk dili ve edebiyatı dersi sınavlarının, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçecek şekilde yazılı ve uygulamalı olarak yapılmasına yönelik düzenleme yapıldı. Bu kapsamda, bundan sonra Türk dili ve edebiyatı ders sınavları da yabancı dilde 4 dil becerisini ölçen sınav usulüne göre yapılacak.

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!