Ölümsüz Aşkın Hikayesi: Kirive Sinan İle Sakine

featured

1950 yılında Karacadağ’ın önde gelen aşiretlerinin çocukları olan Sakine ile Sinan Ölümsüz aşkının sizler için araştırdık. Karacadağ’ın yamaçlarından doğan bir aşk hikayesi olan Sinan İle Sakine’nin aşkı töreler yüzünden imkansız bir aşka dönüşmüştür. Sinan ve Sakine’nin aileleri farklı köylerden ve aşiretlerdendir.

Sinan İndari aşiretinden ve Golya indari köyünden. Sakine ise Çipin ya Tela köyündedir her iki aile çocukları doğduğunda sonra kirve olur. Sinan’ın kirveliğini Sakine’nin babası yapar. Sinan büyüdükçe yiğitliğiyle namı süren biri olmuştur.

Mesire alanında bilinen beyaz balıklarıyla meşhur Golya Hemo köyünde Sinan Sakine’yi görür görmez aşık olur ve her zaman göle inip suyu izleyerek Sakine’yi düşünen Sinan’a gölün balıkları da eşlik ediyordu Sakine arada göle gelirdi, gidip gelmeler sırasında konuşmaya başlarlar. Havza ile beyaz balıklar bu aşka şahitlik eder İkisinin de birbirlerinin ailelerinden haberleri yoktur.

Aşklarını birbirlerine itiraf ettiklerinde kirve olduklarını öğrenirler. Sinan bu aşktan vazgeçmez her şeye rağmen göl başında Sakine’yi bekler birkaç defa daha göl başına gider ve Sakine gelmez Sinan birada Sakine’den haber alamaz.

Sinan aşkını havza beyaz balıklarına anlatarak gününü geçirirken Sakine’nin köyünden davul zurna sesleri yükselir. Sakine komşu köyden zengin bir Arap ile gönülsüz evlendirilir. Sinan’ın korktuğu başına gelir ve Sakine’nin evlendiğini duyar dünyası başına yıkılır. Sinan içindeki acının verdiği hüzünle Sakine’ye beddua eder.

Sakine’nin bir kızı olur günden güne eriyen Sakine içindeki acı ve dert onu yatalak edecek kadar hasta olur. 2 yıl yatalak kalır yatalak kaldığı dönem ise Sinan unutmadığı aşkını balıklara anlatır hüznünü ve dertlerini suya dökmeye devam eder. Bu acıya dayanamayan Sakine iki yılın sonunda ölür. Sakine’nin ölümünü duyan Sinan’da bu acıya dayanamayarak delirir.

Sinan uzun süre ortadan kaybolur ailesi peşine düşer ve Viranşehir de bulunur. Sinan’ının ailesi çocuklarını yanına alırlar kendine bakamayacak kadar güçsüzleşen Sinan uzun bir süre ailesi bakar ve sonunda Sinan’da sevdiğine kavuşur. Kavuştuklarında havza kıyısında çobanların iki beyaz balığı gördüğüne rivayet edilir.

İki balığın kavuşmasıyla Sinan ve Sakine’nin kavuştuğuna inanırlar. Çobanların kavallarıyla bu ölümsüz destanı günümüze kadar getirirler.

Gulistan’ın Sinano Kirivo’yu Keşfetmesi: 1980 sonrası Kürtçe stranların. Gulistan Perver de bazı stranları tekrar Söylemişti. Kirve Sinan ise hem kendi bölgesinde bilinen bir ağıt olmasından ilk Gulistan Perver’le meşhur oluyor.

“Ezê rabim tasa xwe li ava zelal xînim bidim destê sînanê kirîv ezê bêjîm kirivo qurban. tu yê vexwe ji destê sakîneyê lo lo lo sakîneyê lo lo. sînan qurban ez dibejim ez pîr dibim, dil pîr nabe.”

“Kalkıp tasımı berrak suya daldıracağım. Kirvem Sinan’ın eline tutuşturacağım. Diyeceğim ki, Kirvem kurban içeceksen benim elimden. Sakine’nin elinden iç Sinan kurban, diyorum ki ben yaşlanırım gönlüm yaşlanmaz.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!