Otomobil fiyatları düşecek mi?

featured

Seçimlerin ardından yaz aylarında otomobil fiyatlarının akıbeti merak edilirken, otomobil yazarı Emre Özpeynirci, fiyatların düşüp düşmeyeceği ile ilgili öngörülerini paylaştı. Özpeynirci, otomobil fiyatlarında düşüş beklemediğini fakat iktidarın düşük faiz politikasından vazgeçmesiyle birlikte yeni zamların önlenebileceğini ifade etti.

14 Mayıs ve ve 28 Mayıs’ta gerçekleşen seçimlerin ardından en çok merak edilen konulardan biri otomobil fiyatlarının önümüzdeki günlerde nasıl olacağı. Otomobil markaları haziran ayına girdiğimiz ilk günden itibaren yeni zamlı fiyatlarını duyurmaya başladı. Markalar araç fiyatlarına yüzde 2 ile yüzde 6 arasında zam yaptığını bildirdi.

FİYATLAR DÜŞECEK Mİ?

Otomobil yazarı Emre Özpeynirci, sosyal medya hesabından önümüzdeki günler otomobil fiyatlarının düşüp düşmeyeceğine dair soruları cevapladı. Özpeynirci, fiyatların düşmeyeceğini belirterek, ancak iktidarın ekonomi politikasından vazgeçip, faizde artırıma gitmesiyle zammın önünün alınabileceğini bildirdi.

Konu ile ilgili olarak, Özpeynirci şu ifadeleri kullandı:

“Otomobil fiyatları düşer mi, araç bulunurluğu artar mı⁉️

1) Son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim; fiyatlar DÜŞMEZ.

2) Ama olur da hükümet düşük faiz politikasından vazgeçerse kur gevşer, TL’nin değeri artar, bu da yeni zamların önünü keser. Yani fiyatlar düşmez ama çok artmaz da…

3) Çünkü şunu da unutmayın; zamların tek sebebi kurlar değil. Yükselen uluslararası üretim ve lojistik maliyetleri de fiyatları artırıyor. Bir de bize özel ÖTV’deki matrah sistemindeki geçişler fiyat artışında etkili oluyor.

4) Yukarıda belirttiğin gibi eğer düşük faiz politikasından vazgeçilirse, enflasyonda da düşme olacaktır. Bu da otomobilin yatırım aracı olma cazibesini ortadan kaldıracaktır.

5) Eğer otomobil yatırım aracı olmaktan çıkarsa, ancak o zaman araç bolluğu yaşanır, gerçek ihtiyaç sahipleri bulabilir.

6) Ama bulmak başka ulaşmak başka. Araç bollaşsa bile bu kez ihtiyacı olanların karşısına finansman sıkıntısı çıkacaktır. Hem faizler yüksek hem de kredi oranları ve vadeleri çok düşük olduğu için yine ihtiyacı olan alamayacaktır.

7) En başa dönersem eğer; ekonomideki bu olasılıklar sıfır araç fiyatlarını düşürmez ama 2.eldeki fahiş fiyatların önünü keser.

Not: Eğer faiz politikası değişmez, kur ve enflasyon artmaya devam ederse, mevcut durum yüksek fiyata araç alacak kimse kalmayana kadar bir süre daha devam eder.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!