ÖTV’siz araba alımında yeni dönem! Kısıtlama getirilecek: 2 tane alternatif var

featured

Engelli vatandaşlar için KDV ve ÖTV’siz araç alımında yeni dönem başlayacak. Yapılan muafiyet engellilerin değil de akrabaların yararlanmasıyla kısıtlamalar getirilecek. Bu konu önümüzdeki hafta TBMM’nin gündemine getirilecek. İşte kısıtlamaya ilişkin 2 alternatif…

Sabah Gazetesinden Barış Şimşek’in haberine göre, Engellilere pozitif ayrımcılık uygulanan ÖTV’siz araç alımında kısıtlama geliyor. KDV ve ÖTV muafiyetinin suistimal edilmesiyle kısıtlama planlanıyor.

ÖTV’SİZ ARAÇ ALIMINDA KISITLAMA

Önümüzdeki hafta TBMM’nin gündemine gelecek yeni vergi paketinde engellilere sağlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimine de kısıtlama getirilmesi planlanıyor. Yapılacak yeni düzenlemeyle istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkartılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi hedefleniyor.

Engellilere uygulanan pozitif ayrımcılık kapsamında araç alımlarında KDV ve ÖTV muafiyetleri uygulanırken, bu durum bazı engellilerin akrabaları tarafından üzerlerine araç alınması ile suiistimal ediliyordu. Bu da Devlette büyük bir vergi kaybına sebebiyet veriyordu.

48 MİLYAR LİRALIK VERGİ KAYBI

Türkiye’de 2024 yılı için hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL’nin altında olan binek otomobiller engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olanlar için 5 yılda bir kez olmak üzere ÖTV’den muaf tutuluyor.

Bu muafiyet kapsamında yalnızca bu yılın ilk 3 ayında 76 bin 953 araç satışı gerçekleşirken, ÖTV ve KDV kaybı ise 47.8 milyar TL oldu. Engelli araç satışının toplam araç satışı içerisindeki payı ise yüzde 31.4 oldu. 2023’te 41.7 milyar TL, 2022’de 11.2 milyar TL, 2021’de 8.3 milyar TL ve 2020’de 4.7 milyar TL vergiden vazgeçildi.

2 ALTERNATİF VAR

Meclis’e gelecek düzenleme için ise iki alternatif üzerinde çalışıldığı öğrenildi. İlk alternatifte istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması, taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi, her yıl yeniden değerleme oranında artan tutarın yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılması ve Cumhurbaşkanının yeniden değerleme oranında artan tutarı, yüzde 50’sine kadar artırma yetkisinin kaldırılması üzerinde çalışılıyor.

İkinci alternatifte ise ÖTV Kanunu’ndaki istisnanın kaldırılması, teşvikin sosyal yardım şeklinde yapılması, engellilerin gelir durumları ve alınacak taşıtların yerli olması gibi kriterler esas alınarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakit desteği verilmesi üzerinde çalışılıyor.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!