Oylar hatalı tasnif edilince yanlış aday başkan seçildi

featured

Avusturya’da ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ), genel başkanını belirlemek üzere 3 Haziran Cumartesi günü Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı düzenledi. Oyların sonuçlarında yapılan ‘hata’ nedeniyle yanlış adayın seçimi kazandığı ortaya çıktı.

SPÖ Seçim Komisyonu Başkanı Michaela Grubesa, genel başkanlık için yarışan Burgenland Eyalet Başkanı Hans Peter Doskozil ve Traiskirchen Belediye Başkanı Andreas Babler arasındaki yarışta, oyların teknik bir hatadan ötürü yanlış tasnif edildiğinin belirlendiğini söyledi. Grubesa, oyların doğru sayıldığını ancak toplu sonuçların karıştırıldığını, Doskozil’in aldığı oyların Babler’e, Babler’in aldığı oyların da Doskozil’e yazıldığının anlaşıldığını aktardı.

‘FEDERAL DÜZEYDE SİYASET BENİM İÇİN BİTTİ’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, böylelikle, cumartesi oyların yaklaşık yüzde 52’sini alarak partinin yeni genel başkanı ilan edilen Doskozil yüzde 48 ile seçimi kaybetmiş oldu. İkinci olduğu duyurulan Babler ise yüzde 52 ile partinin yeni genel başkanı seçildi. Benzerine nadir rastlanacak bu gelişmenin ardından yanlışlıkla genel başkan seçilen Hans Peter Doskozil, yaşanan bu gelişmeyi ‘SPÖ tarihinin en düşük seviyesi’ olarak nitelendirerek, federal düzeyde siyasetin kendisi için kapandığını söyledi.

Avusturya’nın Linz kentinde 3 Haziran Cumartesi düzenlenen SPÖ Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda, 317 delegenin yaklaşık yüzde 52’sinin oylarını alan Burgenland Eyalet Başkanı Doskozil’in partinin yeni genel başkanı olduğu açıklanmıştı. (Duvar)

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!