Para mutluluk getirir mi?

featured

Batman, Türkiye’nin ‘en mutsuz’ şehirleri arasında yer alıyor dediler.
Batman Burada TV ekibi rahat durur mu? Ortalığı karıştıracak illaki. Çıkıp sokağa vatandaşa ‘neden mutsuz’ olduğunu sordu.
Vatandaşların çoğu parasızlıktan mutsuz olduğunu dile getirdi. Bu para varsa mutluluk ta var dedikleri anlamına geliyor.

Para elbette yaşamak için en gerekli araçtır, hatta günümüzde amaç haline geldiği de doğrudur. Ama mutluluk getirmez, aşk getirmez, sağlık getirmez, huzur getirmez fakat satın alabileceğiniz her şeyi getirir.
Mal mülk ise sizin için önemli olan, ev, araba, lüks ise tabii mutlu olursunuz.
Bunlarla mutlu olmak kişinin hayat bakışına bağlıdır.

Para mutluluk getirir mi?

Asıl mutluluk manevî mutluluktur. O da para ile satın alınamaz.
Alınabiliyor ise nerde satılıyor, söyleyin? Bizde alalım.
Batman Burada reklamını yaptı da biz mi görmedik.
Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Elon Musk bile o büyük servete rağmen çok ta mutlu olduğunu zannetmiyorum. Adamın suratı hep asık, pek gülmüyor.
Bir de çok canı sıkılıyor olsa gerek ki, Twitter’a olur olmaz özellikler getirip duruyor. Şimdi de Twitter kullanımını ücretli hale getirmenin üzerinde çalışmalar başlatmış. Çok para çok mutluluk getirir diye mi düşündü ya da ben mutlu değilsem sizde mutlu olmayın diye mi? orasını bilmem artık.
Bildiğim şey; bana göre para mutluluk getirmez.
Nedense sokağa çıkıp vatandaşa sorunca herkes parasız, mutsuz. Ama Instagram da izleyince herkes mutlu, zengin o cafe senin bu cafe benim dolaşıyor. Bir kilo kahve fiyatını bir fincan kahveye vermesini biliyor.

Her hafta sonu gezmeye gitmesini biliyor, yaz tatilini beş yıldızlı otelde geçirmesini biliyor.
Lafa gelince para yok, mutlu değiliz.
Sizin mutlu olmadığınıza, paranızın olmadığına Ezel’in kör annesi Meliha bile inanmaz.
Evet; işsizlik, ekonomik çöküş, enflasyonun tavan olması vs bunlar da hayatın zorlukları…
Bunları göz önünde bulundurup mutsuzluğa çekilmeden önce umut dolu olayların yaşandığı, umut dolu günlerinde var olduğunu hatırlatmak isterim…
Dünyaya yeni gözünü açmış bir bebeğinizin olması, başarılı bir evlada sahip olmak da mutlu olmak için bir sebep değil mi?
Yukarıda belirttiğim gibi bu biraz da mutluluktan neyi anladığınıza bağlıdır…
Ben şimdi buraya mutlu olmaya sebep olacak onlarca örnek yazabilirim ama konuyu hiç uzatmadan size tek bir hikaye ile anlatmak istiyorum.

Altın top hikayesini bilir misiniz?

Fakir ama çok mutlu bir çift, komşuları olan zengin ama mutsuz bir çift varmış. Zengin adamın karısı fakir çiftin mutluluğuna akıl sır erdiremiyor, onları çok kıskanıyor muş. Kocasına demiş ki “Git sor bakayım şu adama… Nedir bunların mutluluğun sırrı?”
Zengin adam, fakir komşusuna sormuş. “Komşu, sizin üstünüz başınız dökülüyor. Akşam eve yiyecek yemek zor getiriyorsunuz. Yine de çok mutlusunuz. Nedir bunun sırrı?”
Fakir adam cevap vermiş: “Çok kolay. Karımla benim bir altın topumuz var. Her akşam onu birbirimize atıp duruyoruz.”

Zengin adamda para çok ya… Hemen bir altın top alıp eve getirmiş. O karısına atmış, karısı ona atmış derken… Yok, hiç de mutlu olmamışlar
Gitmiş, fakir komşusuna tekrar sormuş. “Yahu, komşu. Ben de bir altın top aldım. Karımla da birbirimize atıp durduk. Ama hiç mutlu olmadık. Siz nasıl beceriyorsunuz?”
Fakir komşusu gülmüş. “Komşu” demiş, “bizim bir çocuğumuz var. Evin içinde bir karımın kucağında, bir benim kucağımda gezer, durur.

Budur bizim mutluluğumuzun sırrı.
Ayrıca bu hayattaki tüm zengin insanların mutsuz, tüm fakir insanların da mutlu olduğu anlamına da gelmiyor.
Hayat insanlara bir tepside sunulmuş içinde acı, tatlı çeşit çeşit tatlardan yemeklerin bulduğu bir sofra misali herkes dilediği tadı almakta özgürdür…

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!