Patronların Bakan Şimşek’ten ne istedikleri belli oldu

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’le görüşen sektör temsilcilerinin en önemli talebi mevcut para politikasının terk edilmesi. Bu noktada reel sektör faiz artışından ziyade faizlerin hiç artırılmayacağı söyleminin bırakılmasını istiyor.

İlk açıklamasında ‘rasyonelliğe dönüş’ mesajı veren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçen hafta aralarında TÜSİAD’ın da bulunduğu sermaye temsilcileri ile görüşmüştü.

Ekonomi gazetesinde yer alan kulis haberine göre toplantılarda Şimşek’ten mevcut para politikasının terk edilmesi yanında ‘faizlerin hiç artırılmayacağı’ söyleminin de değiştirilmesi talep edildi.

Kur korumalı mevduat uygulamasının 2024 sonuna kadar devam etmesini isteyen patronlar uygulamadan çıkış için turizm gelirlerinin döviz arzını belli oranda rahatlattığı yaz aylarının tercih edilebileceği ve kademeli bir çıkış kurgulanabileceğini belirtti.

Ayrıca Merkez Bankası ile eski Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun atandığı BDDK arasında yetki çatışmasının ortadan kaldırılması uyarısında bulunuldu.

Merve Yiğitcan’ın kulis haberine göre iş dünyası temsilcileri, yeni dönemde en kolay geri kazanılacak unsurun doğru ve tek sesli bir yönlendirme/iletişim stratejisi olduğunu belirtiyor.

Mevcut kurumsal erozyonun, güven kaybının ve stratejik boşluğun bir gecede ortaya çıkmadığı gibi kalıcı olarak düzelmesinin de hızla gerçekleşmeyeceği bilinerek yola çıkılması gerektiğine inanan iş dünyası, “Kurumların görev alanları yeniden tanımlanmalı.

Patronların Bakan Şimşek'ten ne istedikleri belli oldu

Örneğin, BDDK’nın bazı fonksiyonlarının TCMB tarafından devralınmaya çalışılması pek çok alanda yetki karmaşası ve asimetrisine neden olmaktadır. Bu durum, fi nansal istikrarı zedeliyor. TCMB ile BDDK arasında zaman zaman ortaya çıkan yetki çakışmasının ortadan kaldırılması gerekiyor” önerisinde birleşiyor. (Halk)

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!