Perpira Köprüsünde çalışmalar sürüyor

featured

Batman Valisi Ekrem Canalp, Batman Bıçakçı Köyü sınırlarında Batman Çayı üzerine 2 bin yıl önce inşa edilen 990 metre uzunluğundaki tarihi Perpira Köprüsünün jeoradar sondaj sistemiyle tespit edilen 51 ayağından 10 ayağının üzengi seviyesinde restorasyonunun tamamlandığı bölgede incelemelerde bulundu.

Batman’a 6 kilometre uzaklıktaki Bıçakçı köyünde Batman Çayı kıyılarını geçmek için Geç Roma/Erken Bizans döneminde inşa edilmiş ve Artuklular zamanında da onarım gören 2 bin yıllık tescilli bir antik köprü olan Perpıra Köprüsü’nü turizme kazandırmak için Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale ile restorasyon çalışması başlatıldı.

Yürütülen çalışmalar ile Jeoradar sondaj sistemiyle 51 ayağı tespit edilen 990 metre uzunluğundaki köprünün ilk etapta 10 ayağı üzengi seviyesinde tamamlanmış, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu izniyle 9 ayağında onarım çalışmalarına başlanmış ve köprünün kalan ayaklarının da kum ve topraktan arındırılıp ilerleyen süreçte tamamının turizme kazandırılması hedeflendiği belirtildi.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!