Prof. Naci Görür bölge illeri için uyardı: Endişe ediyoruz

featured

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Erzincan ile Bingöl, Karlıova arasındaki Kuzey Anadolu Fayı’na dikkati çekerek Dersim, Pülümür, Bingöl yöresinin tehdit altında olduğunu söyledi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Deprem Dirençli Antalya’ söyleşisinde deprem riski yüksek olan bölgeleri işaret etti.

Gerçek bir deprem hazırlığı yapılmalı

Prof. Dr. Görür, Antalya, İstanbul, Dersim, Bingöl gibi deprem riski taşıyan bölgeler başta olmak üzere tüm Türkiye’de gerçek bir deprem hazırlığına hızla başlanması konusunda iktidarı ve yerel yönetimleri tekrar uyardı.

Erzincan ile Bingöl, Karlıova arasında Kuzey Anadolu Fayı’na dikkati çeken Görür, Maraş depremleri öncesi yıllarca o bölgede deprem beklendiğini anlatmaya çalıştığını hatırlattı.

‘Oradan endişe ediyoruz’

Naci Görür bölge ile ilgili endişelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Şimdi Dersim, Pülümür, Bingöl yöresinin tehdit altında olduğunu düşünüyorum. Erzincan ile Bingöl, Karlıova arasında Kuzey Anadolu Fayı’nın bir kısmı geçiyor. O fay, en son 1794 yılında kırılmış. 7.2 büyüklüğünde deprem üretmiş. Her 250 senede bir ortalama deprem üretiyor. Onun için oradan endişe ediyoruz. 6 Şubat depremleri Arap levhasını Doğu Anadolu’ya 7-10 metre kaydırdı, sıkıştırdı. Maraş’tan Hakkari’ye kadar olan kentlerde deprem riski fazlalaştı. Arap levhasının kuzeye ittirmesinden dolayı. Doğu Anadolu fayı, Kahramanmaraş’ın kuzeyi, Elbistan kuzeyinden Adana havzasında saçaklanıyor. 6 Şubat depremleri Adana’ya giren faylara stres yüklemiş olabilir. O bölgelerin dikkatli olması lazım.”

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!