Reuters: Hakan Fidan İsveç’in NATO üyeliğinin yıl sonuna kadar onaylanacağını söyledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın dün NATO dışişleri Bakanları toplantısı vesilesiyle bulunduğu Brüksel’de, mevkidaşlarına, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini bu yıl sonuna kadar onaylayabileceğini söylediği belirtildi.

İsveç’in NATO üyeliği son olarak Meclis Dışişleri Komisyonunda görüşülmüş fakat karar alınmadan ertelenmişti.

Reuters’in geçtiği habere göre üst düzey bir yetkili, İsveç’in yıl sonunda ittifaka resmen katılacağını söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, “Toplantının özetinin İsveç’in üyeliğinin yıl sonundan önce gerçekleşmesi yönünde olduğunu söyleyebilirim” dedi.

NATO dışişleri bakanları dün Brüksel’de bir araya geldi. Batı savunma blokundan bazıları katılım töreni için İsveç’in NATO üyeliği onayının o zamana kadar tamamlanacağını umuyordu.

Ancak geçen hafta Türkiye, ittifaka, İsveç’in üyelik onayının toplantıya yetişmeyeceğini iletmişti.

Yetkili, dünkü toplantılarda Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın mevkidaşlarına sorunun çözülmesi için “çok” çalıştıklarını söylediğini aktardı.

Yetkili, Fidan’ın onay sürecinin ne zaman tamamlanacağı konusunda zaman belirtip belirtmediğine dair ise “Birkaç hafta dedi” ifadesini kullandı.

Hem İsveç hem de Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen yıl Mayıs ayında NATO’ya katılma talebinde bulunmuştu.

Türkiye Nisan ayında Finlandiya’nın üyeliğini onaylamış ancak İsveç’i bekletmişti.

Türkiye, İsveç’ten NATO üyeliğini onaylama karşılığında PKK üyesi olduğunu öne sürdüğü kşileri kendilerine teslim etmesini talep ediyor. Ancak bu Türkiye’nin taleplerinden sadece görüneni. Parde arkasında ABD ile F-16 savaş uçakları satışının da pazarlık konusu yapıldığı belirtiliyor.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!