Rusya’da e-vize dönemi resmen başladı

featured

Rusya’da turizmi canlandırmak adına uzun zamandır üzerinde çalışılan elektronik vize uygulaması, 1 Ağustos 2023 itibariyle başladı.

Türkiye, Çin ve Hindistan gibi “Rusya’ya dost” ülkeleri kapsayan elektronik vize uygulaması, aynı zamanda yaptırımlara katılan Avrupa ülkelerinin de içerisinde bulunduğu 55 ülkeyi içerirken, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından e-vize başvuruları için hazırlanan özel web sitesinde bugün itibariyle çalışmaya başladı.

Diplomatik, resmi, olağan ticari, insani, özel veya turistik vize ile birlikte ayrı bir vize kategorisi olan, verildiği andan itibaren 60 gün geçerli olan ve tek seferlik giriş sağlayan e-vize, yabancı vatandaşlara Rusya Federasyonu topraklarında turistik veya iş ziyareti amacıyla en fazla 16 gün kalma imkânı sağlıyor.

Kara, deniz ve havayolu dahil tüm sınır geçişlerinde geçerli olan vize, aynı zamanda ülkeyi ziyaret edenlere bilimsel, ekonomik, spor ve kültür etkinliklerine katılma ve ilgili bağlantı ve temaslar kurma hakkı veriyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, yabancı vatandaşlar için kendisine bağlı özel web sitesi hazırlarken, vize başvurusunun Rusya Federasyonu’na tahmini giriş tarihinden en geç 4 takvim günü önce yapılması gerektiğini vurguladı.

E-vize başvurusu yapan yabancıların dolduracağı form ile birlikte pasaportunun ayrıntılarını içeren sayfanın taranmış bir sayfasını siteye eklemesi gerektiği aktarılırken, elektronik vize ücretinin 52 dolar olduğu, 6 yaşından küçük çocuklar için ise 2 doları geçmediği belirtildi.

Daha önce 52 ülkeyi içeren listeye Vietnam, Kamboçya ve Myanmar’ın da eklenmesiyle 55’e çıkarıldığı ifade edildi.

Yaptırımlar nedeniyle seyahat koşullarındaki zorluklar zemininde, yabancı turistlerin Rusya’ya girişini az da olsa kolaylaştırmayı hedefleyen Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın tahminlerine göre, 2023’ün sonuna kadar gelen turist akışı, elektronik vizenin başlatılması sayesinde 10 milyon kişiye ulaşabilecek.

Rusya’da elektronik vize uygulaması, 2020’de imzalanan devlet başkanlığı kararnamesi sonrasında 2021 yılında yürürlüğe girmeye hazırlanırken, ancak pandemi nedeniyle askıya alınmıştı.

İşte yabancılar için Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve e-vize başvurularını yapıldığı web sitesi:

https://electronic-visa.kdmid.ru/inde

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!