Sağlık Bakanlığının Kürtçeye yer vermemesine tepkiler devam ediyor

featured

Sağlık Bakanlığı’nın e-Reçete Sistemi’ne İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızcayı ekleyerek Kürtçeye yer vermemesi tepkilere neden oldu. Birçok siyasetçi, sağlıkçı ve sosyal medya kullanıcısı kararı eleştirdi.

Rudaw’da yer alan habere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, e-Reçetem sistemine 5 dil eklendiğini açıkladı. Koca, e-Reçetem Sistemi’ne İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinin eklediğini duyurdu. Ancak Kürtçeye yer verilmedi.

HDP: Sayın Fahrettin Koca, dilinize hiçbir zaman sahip çıkamadınız

HDP resmi sayfasından Bakan Koca’nın Kürt olmasına vurgu yapılarak tepki gösterildi. Sağlık Bakanının paylaşımı alıntılayan HDP,  Türkçe ve Kürtçe mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Hayırlı olsun tabii ama, bu toprakların kadim dili olan Kürtçe nerede, neden sisteme eklemediniz? Hani Kürt sorunu yoktu, hani Kürtlere ayrımcılık yapmıyordunuz?”

Kurdên ku piştgirî didin AKP’ê, gelo hun jî van pirsan napirsin? Birêz Fahrettin Koca qet nebû tu li zimanê xwe jî xwedî derketiyayî. (AKP’yi destekleyen Kürtler siz de bu soruları sormuyor musunuz? Sayın Fahrettin Koca, dilinize hiçbir zaman sahip çıkamadınız.)”

HDP’nin “Sayın Fahrettin Koca hiç değilse sen diline sahip çıksaydın” açıklamasının ardından bir tepki de CHP’den geldi.

“Rusça’nın Arapça’nın olduğu bir sistemde neden Kürtçe yoktur?”

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuya ilişkin tweetini alıntılayıp şu mesajı paylaştı:

“Milyonlarca yurttaşımızın ana dili olan #Kürtçe’nin E-REÇETEM sistemine eklenmemiş olması kabul edilemez. Bu durum yurttaşlarımızın sağlık hizmeti almalarında ana dillerinden kaynaklı sorunları görmezden gelmektir. Rusça’nın Arapça’nın olduğu bir sistemde neden Kürtçe yoktur?”

Şırnak Barosu Kürtçenin eklenmesi için başvuru yaptı

Şırnak Barosu da sosyal medya platformunda yayınladığı basın açıklamasında  anadilde sağlık hakkının engellenmesini eleştirdi ve bakanlığa Kürtçe’nin eklenmesi için başvuru yapıldığını açıkladı.

Şırnak Barosu’nun paylaşımında şu ifadelere yer verildi:

“Anadilde Sağlık Hakkı Engellenemez

Sağlık Bakanlığı tarafından 5 dilde hizmet vermeye başlayan E-REÇETEM sistemine Kürtçe’nin eklenmemesi gerekçeden yoksun ve eşitliğe aykırıdır. E-REÇETEM’e Kürtçe’nin de eklenmesi için bakanlığa resmi başvuru yapılmıştır.”

 

“Belki de tek işe yarayacak dilin yer bulamama sebebi nedir?”

Eczacı Çözüm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Miraç Laçin Uluğ da bakanlığın uygulamasını eleştiren isimler içerisinde yer aldı.

Uluğ, e-Reçetem sistemine beş dil daha eklenmesini duyurması sonrası Kürtçe dil seçeneği çağrısı yaptı:

“Bu ülkede sosyal hayatta ve aile yaşantısı içinde en çok kullanılan dil Kürtçe’dir. Milyonlar bu dili kullanırken bu müthiş inovasyonda belki de tek işe yarayacak dilin yer bulamama sebebi nedir?”

“Bu ırkçı ve düşman pratiklerinizle tarihin karanlığında yargılanacaksınız”

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Avukat Serhat Eren de Kürtçe seçeneğin olmamasını şu sözlerle eleştirdi:

“ Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, E-Reçetem sistemine Arapça, İngilizce, Rusça, Fransızca ve Almanca’nın eklendiğini duyurdu.

Kürtçe yok, Kürt yok, Kürt sorunu yok, öyle mi? Tüm siyasetiniz Kürdü inkar etmek üzerine, varlığımız izaha ve ispata muhtaç değil fakat sizin siyasetiniz bu ırkçı ve düşman pratiklerinizle tarihin karanlığında yargılanacak ve hapsolacak.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!