Salim Ensarioğlu, ilk kez konuştu! “Şeyh Said değerimizdir” dediği için İYİ Parti’den istifa etmişti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün Uşak’ta Salim Ensarioğlu’nun istifası ile ilgili konuştu. Akşener, “Şimdiye kadar neredeydi” dedi. Genel Başkan Akşener’in bu sözlerine karşı, Salim Ensarioğlu, açıklama yaptı. Ensarioğlu, “Sayın Genel Başkan Meral Akşener’in Uşak’ta şahsıma yönelik yapmış olduğu ithamlarına cevabımdır” başlığı ile yaptığı açıklamadan satırbaşları şu şekilde:

‘Üzüntü ile dinledim’

Yıllarca birlikte siyaset yaptığımız, ailesini ailem olarak gördüğüm hemşerimiz Sayın Genel Başkan Meral Akşener başta olmak üzere, İYİ Parti de farklı siyasi görüşlerde olmamız nedeniyle geç tanıdığım bazı değerli dostlarımla polemik konusu oluşturmamak ve onları üzmemek için, istifa ettikten sonra İYİ Parti’ye yönelik bu minvalde herhangi bir açıklamam olmayacaktı. Ancak hala da kendisine saygı duymaya devam etmeyi düşündüğüm , Sayın Genel Başkan Meral Akşener’in; İYİ Parti’nin 3. Olağan kongresinde, parti yönetiminde yer alan ve Partinin 6 yıllık geçmişinde hiçbir bedel ödememiş ama kendi hegemonyalarını artırmaya çalışan bir zihniyetin söylemleri olarak değerlendirdiğim Uşak’taki şahsıma yönelik yaptığı açıklamaları, hayretler içerisinde ve üzüntüyle dinledim.

‘Ambargo uygulandı’

  1. Kongre sonrası partideki aşırı sağın hakimiyeti; merkez sağ yörüngesinden çıkıldığı ve merkeze dair tutuma sahip olanların partide sindirilmesi veya sindirilemeyenlerin ihraç edilmesi üzerinden bir vizyon çizmiştir. Siyonistlerin Gazze’de işledikleri savaş suçlarına karşı devletimizin refleks göstermesi için verdiğim soru önergelerinden ikincisi grup başkanvekilliği onayından geçmediği için Ticaret Bakanlığına yöneltilememiştir. Tarafıma uygulanan ambargo, şahsımdan öte merkez sağ çizgisine uygulanan bir ambargoydu. Şeyh Said efendiye dönük yapılan hakaretlere cevap oluşumdaki beyanlarım ilk kez tarafımca dile geliyormuş gibi değerlendirilmesini de hayretle izledim. Zira ben Doğru Yol Partisi döneminde de, Bakanlık yaptığım dönemde de ve İYİ parti içerisinde aktif olduğum süre içerisinde de Şeyh Said efendiye dönük gayri ahlaki tüm yaklaşım ve ifadelerin karşısında durdum. DYP de siyaset yaparken ve bakanlık dönemlerimde; adına ne derseniz deyin Kürt sorununun şiddet sarmalından çıkarabilmek, insanlarımızın akan kanının durdurulması için dönemin koşullarında Kürt sorunun çözümüne yönelik hazırladığım ve bugünkü tartışmaların da yer aldığı raporları 9. Cumhurbaşkanımız merhum Sayın Süleyman Demirel’e ve dönemin başbakanı merhum sayın Necmettin Erbakan’a ve Başbakan Yardımcımız sayın Tansu Çiller’e sunmam günlerce yazılı basınımızda yazılıp çizilmiştir. Ayrıca Şeyh Said efendi için kamuoyu ile paylaştığım ilk açıklamamda ‘…Daha önce defalarca dile getirdiğim üzere….’ İfadesini de belirtmiştim.

‘Daha önce de söylemiştim’

İYİ Parti’nin Ortadoğu politikalarından sorumlu genel başkan yardımcısı iken Aralık 2022’de ‘Kayıp Bedenler’ başlığı ile genel merkeze sunduğum raporu, Bediüzzaman Said Nursi, Şeyh Said, Seyid Rıza ve diğerlerinin naaşlarının ailelerine tesliminin geçmişteki acıları bir nebze de olsa dindirip ülke barışına katkı sunacağı inancı ile vermiştim. Hafıza barışı tabirim tam da buna isabet eden özet bir ifade niteliğindedir. Bu talepler o günlerde tepkisel bir yaklaşıma sebep olmazken, ne hikmetse, bugünlerde disipline sevkimin gerekçesi olmuştur. Bu da 3.Kongreden sonra oluşan yeni yönetimdeki zihniyetin merkez sağ yörüngesinden savrulmasının ispatlarından biridir.

‘Kürşat Zorlu bana danışmadan açıklama yaptı’

Merkez parti farklı görüşleri ve hassasiyetleri içerisinde barındırır. Ancak, yeni yönetimde hegemonyayı oluşturan zihniyetin, farklı görüşlere ve hassasiyetlere tek bir cevabı var; o da disipline sevk olmuştur. Kaldı ki Kürşat Zorlu parti sözcülüğü konumuna getirilirken sayın genel başkan tarafından bana gönderilip, Doğu ve Güneydoğu politikaları ve Kürt seçmenin hassasiyeti ile ilgili şahsım ile istişare edilmeden bir açıklama yapılmayacağı ve politika belirlenmeyeceği tarafıma iletilmişti. Ancak 3. Kongre sonrasında yapılan açıklamalarda özellikle de Şeyh Said efendi ile ilgili gündemde şahsımla hiçbir istişare ve bilgi akışı olmamıştır. Bütün bunların ışığında ilkeli siyasetten asla taviz vermeyeceğimi değerli kamuoyunun bilmesini ister, saygılarımı sunarım

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!