Şengal Katliamı’nın üzerinden 9 yıl geçti: Êzidîler hala kamplarda

featured

Şengal’de Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirilen katliamın üzerinden 9 yıl geçti.

Ezidi Kürtlerin “73’üncü Ferman” diye adlandırdığı Şengal Katliamı’nın yıl dönümünde Ezidilerin acıları tazeleniyor. Her yıl 3 Ağustos’ta Kürdistan Bölgesi’nde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Rudaw’da yer alan habere göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adıyla Suriye ve Irak’ta ortaya çıkan örgüt, 2014’ün Haziran ayında Musul kentini işgal ettikten sonra 3 Ağustos’ta Şengal’i hedef aldı ve büyük bir katliam yaptı.

Ezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı ilçe ve çevresine yönelik düzenlenen barbarca saldırıda yüzlerce Ezidi Kürt toplu halde öldürüldü, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 6 binden fazla kişi ise kaçırıldı.

Saldırıdan kurulan yüzbinlerce Ezidi ise Şengal Dağı’na, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya sığındı. Hala binlercesi Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda yaşıyor.

Saldırının ardından Şengal’in işgalden kurtarılması için büyük bir mücadele verildi. 13 Ekim 2015’te Başkan Mesud Barzani’nin liderliğinde yürütülen bir operasyonda Şengal, IŞİD’den geri alındı.

Yakın tarihin en vahşi katliamı

IŞİD’in tüm dünyanın gözü önünde Ezidi Kürtleri topluca katletmesi, kaçırdıklarına “savaş ganimeti” muamelesi yaparak sistematik işkence ve cinsel saldırıda bulunması büyük bir insani suç olarak kayıtlara geçti.

Kürdistan Bölgesi hükümeti ve çok sayıda sivil toplum kuruluşları, yakın tarihte yaşanmış bu insanlık suçunun “soykırım” olarak tanınması için çeşitli düzeylerde çalışmalar yürütüyor ve uluslararası topluma Ezidilerin sesini duyurmak için çabalıyor.

2014’te dönemin Başbakanı, şimdiki Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin talimatıyla IŞİD tarafından kaçırılan Ezidi Kürtleri kurtarmak için merkezi Duhok’ta bulunan “Ezidileri Kurtarma Ofisi” kuruldu.

Ezidileri Kurtarma Ofisi’nin çalışmaları kapsamında 3 bin 500’den fazla kişi kurtarıldı. Ancak hala kaçırılanların birçoğunun akıbeti bilinmiyor.

Kürdistan Parlamentosu, 2019 yılında 3 Ağustos’u “Ezidi Soykırımı Günü” olarak ilan etti.

Rakamlarla Şengal Katliamı:

En az 5000 kişi katledildi

Sadece ilk iki günde 1293 kişi katledildi

1500 Ezidi kadın cinsel saldırıya maruz kaldı

6500 Ezidi kadın ve çocuk kaçırılarak ”köleleştirildi”

400 bin kişi göç etti

1273’si kadın 1444’ü erkek 2717 Ezidi Kürt hala kayıp

Şu ana kadar 1207 kadın, 339 erkek ve 2008 çocuk kurtarıldı

325.197 Ezidi hala Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda yaşıyor

100 bin Ezidi dünyanın değişik ülkelerine göç etti

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!