Sıfır araçlarda kıtlık dönemi sona mı erdi? Bayilerde biriken sıfır araçlar var

featured

Sıfır otomobilde kıtlık dönemi bitiyor mu? Bayilerde sıfır araçların birikmeye başladığını belirtilen uzmanlar, şirketlerin araç satışı için geçmişte olduğu gibi kampanyalar yapmaya hazırlandığını söyledi.

TL’nin değer kaybetmesi, sıfır otomobilde yaşanan tedarik sorunu ve al-satçıların yüksek talebiyle araçların yok sattığı dönemi başlamıştı. Yaklaşık 2-3 yıllık süreçte markalar sıfır otomobilde neredeyse 1 yıla kadar sıra yazarken, şimdi yeniden bolluk dönemi başladı. Sektör temsilcileri yatırım amacıyla araç alımlarının azaldığını ve rekor iç pazar rakamlarında sona gelindiğine değindi. İkinci el üzerindeki köpüğün uçması beklenirken, markalar sıfırda kampanyalara bile başladı.

YATIRIM AMACIYLA ALANLAR AZALDI

Oto Gündem’e konuşan Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, son 3-4 aylık satış performansının önceki yılın üzerinde olduğunu ifade etti. Kılıçer “Bu hareketlilik kapsamında iç pazarın biraz daha rahatladığını söyleyebiliriz. İvme devam ederse pazar 1 milyonun üzerine çıkar. Ancak bunun önünde engeller var. Kredili araç alacak tüketici için kredi erişilebilirliği düştü. Altın ve dövizin yükselişi satın alma gücünün üzerine çıktı. Dolayısıyla üretimdeki kısıt kalkmış olsa dahi bu engeller aşılmadığı sürece 3’üncü ve 4’üncü çeyrekte bu ivmenin korunması zor diyebiliriz. Bu kapsamda pazarın yıl sonunda 800 bin civarında olacağını öngörüyoruz. Alınan önlemlerin fiyat düzenlemesinde mutlaka faydasını olduğunu düşünüyorum. Ancak ikinci el fiyatlarının aşağı çekilmesindeki en büyük etken pazardaki arzın artması yani otomobil bulunurluğunun artmış olması. Pazardaki arz artışının sebebi çip krizi etkilerinin geçmesi diyebiliriz. Ancak otomobilleri yatırım amacı ile alan kişilerin de yüksek beklentilerinden vazgeçmesi de pazar hareketlerini tetikledi” diye konuştu.

BAYİLERDE ARAÇLAR BİRİKMEYE BAŞLADI

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel “Sıfır araç satanların ellerinde arabalar birikmeye başladı. Hatta ve hatta çok yakında eskiden olduğu gibi sıfır faizli, kendilerinden kampanyalar düzenlediği günlere döneceğiz. Bakanlık bu işin üstüne kararlılıkla gidiyor. Bu bizler için çok önemli. Piyasa yavaş yavaş oturmaya başladı. Bir ay sonra çok daha güzel oturacak. Sektör temsilcileri olarak hep burada istediğimiz şey şuydu, sektörümüzün pandemi öncesine dönmesi” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!