Siirt’te Kürtçe tiyatroya büyük ilgi

featured

Siirt’te 15-19 Mayıs tarihleri arasında Kürt Dili Bayramı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan ve son 2 gün Kobanê Davası’ndan kaynaklı verilen yasak dolayısıyla ertelenen etkinliklere devam edildi.

Botan Dil ve Kültür Derneği (Botan-Der), İnsan Hakları Derneği (İHD), Siirt Barosu, Siirt Belediyesi, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMOOB) ve Siirt Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde düzenlenen etkinlikte, “15 ê Gulanê cejna zımanê Kurdî Pîroz be. Her dem Kurdî, her der Kurdî (15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Kutlu olsun. Her zaman Kürtçe, her yerde Kürtçe)” pankartı açıldı.

Kızlar Tepesi’nde düzenlenen etkinliğe, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) il, ilçe örgütleri, DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Sofya Alağaş, Mehmet Kaysi, ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.

Siirt'te Kürtçe tiyatroya büyük ilgi

TİYATROYA YOĞUN İLGİ

 

Etkinlik öncesi uzun süre Kürtçe stranlar eşliğinde halay çekildi. Ardından Batman Bahar Kültür Merkezi’ne bağlı Teatra Arsen Poladov isimli tiyatro grubu sahne aldı. İki tiyatro gösterimi yapan ekip, ilk olarak Kürt diline dair skecini izleyicilerle buluşturdu. Bir kafede oturan 2 kişinin, Kürtçe bilmeyen kafe çalışanıyla imtihanını anlatan skeç, izleyiciler tarafından keyifle izlendi. Ardından çocukları evlenmek isteyen 2 aile yapısının konu edildiği tiyatro gösterimi yapıldı.

Skeç gösteriminin ardından tiyatro oyuncularıyla birlikte sahneye çıkan Siirt Belediye Eşbaşkanı Sofya Alağaş, Kürt Dili Bayramı’nı kutladı. Kürtçe dilinin sahiplenilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Alağaş, bundan sonra da her yerde, her alanda Kürtçe konuşularak sahiplenilmesi gerektiğinin altını çizdi. Alağaş, tiyatrocuları da kutlayarak, çiçek verdi.

Siirt'te Kürtçe tiyatroya büyük ilgi

MÜZİK ŞÖLENİ

 

Ardından yine Bahar Kültür Merkezi’ne bağlı Kolektîfa Rîtmên Azad (Özgür Ritim Kolektifi) isimli müzik grubu sahne alarak, etkinliğe katılanlara keyifli anlar yaşattı. Etkinlikte, şarkılara eşlik eden yurttaşlar, uzun süre halay çekti. Müzik şöleninin ardından konuşan DEM Parti Siirt Belediye Eşbaşkanı Mehmet Kaysi de herkese her alanda Kürtçe’ye sahip çıkma çağrısında bulundu. Ardından sanatçılara çiçek veren Kaysi, herkesin Kürt Dili Bayramı’nı kutladı.

 

Etkinlik, alkışlarla son buldu.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!