Sivrisinek istilası nedeniyle dünyada ölümler artıyor!

featured

Hava sıcaklıkların artmasıyla birlikte dünyanın farklı farklı ülkelerinde sivrisinek istilaları görülmeye başlanmıştı. Peş peşe açıklamalar yapılırken bir uyarıda Türkiye’ye yapıldı.

Yaz aylarına girmemizle beraber sivrisinekler kabusumuz olmaya başladı. Dünyanın belirli ülkelerinde istilaya geçen hayvanlar ülkemizde de Kocaeli ve İstanbul’da görülmeye başlanmıştı. Türk uzmanlar açıklamalarda bulunarak sivrisineklerin istilaya geçtiğini ve dang humması gibi hastalıklar yayacağını açıklamıştı.

CAN KAYBI ARTIYOR

Bangladeş’te dang humması salgınında bilanço artmaya devam ediyor. Son 4 günde 14 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede, bu yıl kayıtlara geçen can kaybı sayısı 62’ye yükseldi.

Temmuz ayında bin 893 kişinin hastalık şikayetleriyle hastanelere başvurması sonucu Ocak ayından bu yana görülen toplam vaka sayısı ise 9 bin 871’e ulaştı. Ülke genelindeki hastanelerde toplam bin 669 hastanın tedavisi devam ederken, birçok sağlık merkezinde hastalar yoğunluk nedeniyle koridorlarda tedavi görüyor.

HASTALAR ŞİKAYETLERİ SIRALADI

Market sahibi Sharif Hossain yaptığı açıklamada erkek kardeşinin ateş kusma ve eklem ağrısı şikayetleriyle doktora gittiğini belirterek, “Sağlık muayenesinden sonra kendisine dang humması teşhisi konuldu. Daha sonra 27 Haziran’da kardeşimi hastaneye yatırdık. Ancak şimdi trombosit seviyesi artmıyor, düşüyor” dedi.

Dang humması vakalarının sayısı her geçen gün artıyor. Hastaneye yatışlar ve ölüm oranları da artıyor” şeklinde konuştu. Ülke genelinde her gün 500-600 kişinin hastanelere kabul edildiğini belirten Nusaer, en yüksek hasta sayısının Dakka’nın kalabalık bölgelerinde görüldüğünü ifade etti.

İLK BELİRTİLERİ

Aedes cinsi sivrisinekler tarafından taşınan ve bulaştırılan dang virüsünün semptomları arasında baş ağrısı, döküntü, ateş, eklem ağrısı ve kusma yer alıyor.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!