Süleyman Soylu’ya yakın bazı valiler merkeze çekildi

featured

Valiler kararnamesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre 57 kente yeni vali görevlendirildi, 16 vali mülkiye başmüfettişi olarak atandı. Böylece toplam 73 valinin görev yeri değişmiş oldu. Kararnameye göre Batman Valisi Ekrem Canalp, yerini korudu.

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su görevinde kalırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim otobüsüne taşlı saldırıya düzenlendiği dönem Erzurum Valisi olarak görev yapan Veli Okay Memiş’in yerine ise Mustafa Çiftçi atandı. Kararnameye göre Batmanlı Bürokrat Şefik Aygöl, Bilecik Valisi olarak atandı.

Maraş merkezli depremlerden sonra en çok eleştirilen kurumların başında gelen AFAD’ın başkanı Yunus Sezer’in bu görevden alınarak Edirne Valiliğine ataması yapıldı. 5 Temmuz’da TBMM Genel Sekreterliği görevini devreden Mehmet Ali Kumbuzoğlu da Aksaray Valiliği’ne atandı. Merkeze çekilen ve görev yeri değiştirilen isimler de dikkati çekti.

Soylu’ya yakın isimler merkeze

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla yakın olduğu belirtilen isimlerden Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım merkeze çekilen valiler arasında yer aldı.

Depremin vurduğu kentlerin valileri değişti

Depremin etkilediği kentlerin valilerinin bir bölümü kısa süre önce değişmişti. Kararnameyle Malatya, Gaziantep valileri de değişti. Böylece deprem sırasında ve sonrasında kayıp yaşayan kentlerde görev yapan valilerin tamamı değişmiş oldu.

Kararnamede Ankara ve İstanbul valileri yer almadı. İzmir Valiliği’ne ise Adana Valisi Süleyman Elban atandı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!