Süper Lig’e yarı otomatik ofsayt sistemi geliyor

featured

Türkiye Futbol Federasyonu son dönemlerde tartışma yaratan ofsayt kararları için yeni bir adım atma hazırlığında. Federasyon ligin ikinci yarısından itibaren yarı otomatik ofsayt sisteminin kullanılacağını açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig’de sezonun ikinci yarısından itibaren yarı otomatik ofsayt sisteminin kullanılacağını açıkladı. Federasyon’dan yapılan açıklamada yeni sistemin futboldaki rekabetin dengeli bir şekilde gerçekleşmesine imkan tanımak için hayata geçirilmek istendiği kaydedildi.

Süper Lig’de 2023-2024 sezonunda geride kalan iki haftada hakem ve ofsayt tartışmaları sık bir şekilde gündeme gelmişti. TFF açıklamasında yeni düzenlemeye ilişkin detaylı bilgiye yer vermedi.

YARI OTOMATİK OFSAYT SİSTEMİ NEDİR?

Yarı Otomatik Ofsayt Teknolojisi (SAOT), futbolcuların vücutlarındaki 29 farklı bölgeyi aynı anda takip edebilen ve ofsayt kararını en kısa sürede VAR görevlileri ve saha içi hakemleriyle paylaşan bir sistemdir.

Stadyumun farklı bölgelerine yerleştirilen 12 özel kamera, futbolcuların bir saniye içerisindeki 50 hareketini kaydedebiliyor. Hakemler de ofsayt olarak geçen 29 vücut hareketini inceleyip son kararlarını verecek.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!