Tabip Odası ve SES’ten İluh Devlet Hastanesi çalışanlarına yönelik saldırıya ilişkin açıklama

featured

Batman Tabip Odası (BTO) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) 4 günü İluh Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanlarına dönük gerçekleşen saldırıya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hastane önünde gerçekleşen açıklamaya sağlık çalışanları önlükleri ile katılırken, “Hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete hayır” pankartı açıldı.  Burada konuşan BTO Sekreteri Sevcan Dündar, 4 Mart Cumartesi günü Batman İluh Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde sağlık çalışanlarına bir saldırını gerçekleştiğini belirterek, “Bıçak ile hastane içine girmeyi kolaylıkla başaran, ölüm tehditleri savuran, şiddet faili bir hasta yakını sağlık emekçilerine, hatta yoluna çıkan hastalara bile saldırmış, güvenlik görevlisi bir arkadaşımızı bıçaklı saldırı ile yaralamıştır. Yine bir sağlık emekçisinin canına kast edilmiş, korkutulmuş, fiziksel ve psikolojik travmaya uğratılmış ve iş yeri huzuru kalmamıştır” dedi.

6 YILDA 20 BİNİN ÜZERİNDE ŞİDDET!

Sağlık çalışanlarına dönük saldırıların sürekli bir hal aldığını kaydeden Dündar, “Sadece hekimler bazında ele alsak dahi sağlıkta şiddet sonucu öldürülen 13 hekimin 12 tanesi son 20 yılda öldürülmüştür. Sağlıkta şiddet vakalarını takip etmemize olanak sağlayan Beyaz kod sistemi de durumun vahametini gözler önüne sermektedir. 2020 yılında Sağlık emekçileri tarafından verilen beyaz kod sayısı 21.942 iken, bu sayı 2021 yılında 29.826 ya yükselmiştir. 2022 yılı verileri TTB nin ısrarlarına rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılmamış, durumun yargıya taşınması sonrasında bakanlık verileri kısmen paylaşarak 1 Ocak 2016 ile 3 Mart 2022 tarihleri arasında 20.298 fiziki şiddet bildirimi olduğunu bildirmiştir” diye konuştu.

‘ARTIK YETER’

‘Artık yeter’ diyen Dündar, “Güvenceli, huzurlu, etik ahlaki değerlerimizi yansıtabileceğimiz, mahremiyetin korunduğu, iş barışının sağlandığı ortamlarda çalışmak istiyoruz. Çalışırken hakarete uğramak, baskı görmek, öldürülmek istemiyoruz.. Yeni Ersin Arslan’lar, Kamil Furtun’lar, Ekrem Karakaya’lar, Ömür Erez’ler, Tuğrul Okudan’lar olmak istemiyoruz. 4 Mart Cumartesi günü uğradığı saldırı sonucu bacağından bıçaklanan güvenlik görevlisi Zahir Kılıç’a ve yaralanmaktan son anda kaçabilen hekim arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.  Olay sırasında küçük bir çocuğun da fiziksel olarak etkilenmesi ile bu şiddet olaylarının önlem alınmadığı takdirde daha büyük tahribatlara yol açacağını görüyoruz. Sağlık hizmeti sunulan yerler başta olmak üzere hiçbir yerde can güvenliğimiz kalmamıştır. Derhal önlem alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!