TBMM’ye gidecek 600 vekilin 120’si kadın

featured

Cumhur ve Millet İttifakı çıkardıkları Meclis’e yalnızca 89 kadın vekil gönderirken, Yeşil Sol Parti ise eşit temsiliyeti baz alarak hazırladığı listeler sonucunda 30 kadın vekili Meclis’e gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Genel Seçimleri’nde kesin sonuçlar henüz açıklanmadı. Şimdiye kadar sandıkların yüzde 99’u açılırken, Cumhurbaşkanlığı seçimi ise bir sürpriz olmazsa ikinci tura kalmış gibi görünüyor.

Seçimlerde en çok da kadın temsiliyeti oranları merak ediliyordu. Şimdiye kadar elde edilen verilere göre 600 vekil koltuğundan yalnızca 120’sine kadınlar oturabildi.

Bu seçimlere 270 aday ile girerek eşit temsiliyeti baz alan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), seçim sonuçlarında da farkını ortaya koydu.

Kesin olmayan verilere göre Yeşil Sol Parti 62 milletvekilini Meclis’e göndermeyi başardı. 63 vekilden 30’u ise kadın milletvekili. 8 kentte 1’inci sırada aday gösterilen kadın vekil adayları, yeni dönemde Meclis’te kentlerini temsil edecek.

266 vekil çıkaran AK Parti, Meclis’e 50 kadın vekil, 169 vekil çıkaran CHP, 30 kadın vekil, 44 vekil çıkaran İYİ Parti 6 kadın vekil, 50 vekil çıkaran MHP 3 kadın vekil ve Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında seçimlere girerek 4 vekil çıkaran TİP ise 1 kadın vekili Meclis’e gönderdi.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!