‘Tecavüz girişimi’ sanığı Batmanlı gazeteciden şikayetçi oldu

featured

Tecavüz girişimi suçlamasıyla tutuklanan ve ardından serbest bırakılan Baran Kızıl, “tecavüz girişimi” haberini kullanan Jiyan Haber İmtiyaz Sahibi İdris Yayla’dan şikayetçi oldu.

Diyarbakır’da “Arkamda devlet var” diyerek İpek Gülşen adlı kadına tecavüz girişiminde bulunarak, darp edip dolandıran Baran Kızıl adlı kişi, konuyu haberleştirenler hakkında “tehdit, iftira, hakaret ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmekten” şikayetçi oldu. Tecavüz girişimine maruz kalan İpek Gülşen’inin şikayeti üzerine 14 Ağustos’ta tutuklanan 17 Ocak’ta Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmanın ardından tahliye olan Kızıl, çıkan bir haberi internet sitesinde kullanan Jiyan Haber İmtiyaz Sahibi İdris Yayla’dan şikayetçi oldu.

Şikayet üzerine Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Yayla’nın ifadesi alındı. Batman Emniyet Müdürlüğü tarafından ifadesi alınan Yayla, “Diyarbakır’da vuku bulan tecavüz, tehdit ve darp olayının mağduru ile yapılan bir röportajı yayınladığımız için tecavüz şüphelisi Baran Kızıl aralarında benim de olduğum birçok gazeteci ve haber kuruluşu hakkında tehdit, iftira ve özel hayatının gizliliği ve hakaret iddialarıyla şikayette bulunmuş. Bunun üzerine savcılık soruşturma başlatmış. Bu soruşturma kapsamında ifade verdim” ifadesini kullandı.

NEDEN PAYLAŞTINIZ?

Emniyette kendisine “Hakaret ettiniz mi?”, “Küfür ettiniz mi?”, “Haberin iftira olduğu söylendi”, “Sosyal medya hesaplarından neden paylaştınız?” soruların sorulduğunu kaydeden Yayla, “Tecavüze uğradığını söyleyen İpek Gülşen’in beyanları ve mahkemenin verdiği tutuklama kararına dayanarak yapılan bir haberdir. Somutluğu mahkemenin verdiği tutuklama kararıdır. Ancak Kızıl’ın avukatı aracılığı ile yaptığı başvuru sonucu soruşturma başlatıldı. Haber ne küfür ne iftira ne de hakaret vardır” diye belirtti.

SİİRT’TEKİ SORUŞTURMAYA TAKİPSİZLİK 

Siirt’e uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüzü ardından intihara sürüklenen İpek Er’in haberini yaptığı için “halkı kin ve düşmanlığa veya aşağılama” suçlamasıyla hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildiğini hatırlatan Yayla, yaptıkları tecavüz haberlerinin yargılama konusu olmasının ülkedeki basın ve ifade özgürlüğünün geldiği aşamayı gösterdiğini söyledi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!