TİP’li Ahmet Şık ‘Kürt faşistlerle uğraşamam’ sözleri için özür yazısı yazdı

featured

Şık, bir videoda sarf ettiği “Kürt faşistlerle uğraşamam” ve “Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” sözleri nedeniyle yazdığı özür metninde açıklamalarda bulundu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, bir vatandaş ile yaptığı sohbette, vatandaşın, “O kadar sert ve sekter var ki HDP’de” sözleri sonrası Şık, “Hâlâ var, bak Selahattin bugün canımıza okumuş. Güya aynı ittifaktayız. Yapan da Selahattin. Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” ifadelerini kullanmış, Kürt siyasetçi Hasip Kaplan’ın “HDP’nin başına bir Türk geçmesin” ifadelerini hatırlatan vatandaşa, Şık’tan “Ben de bundan rahatsızım zaten. Yeterince Türk faşist var, bir de Kürt faşistlerle uğraşamam” cevabı vermişti.

Bunun üzerine Kamuran Yüksek, Ferhat Encü, İmam Taşçıer, Ömer Öcalan ve Sibel Yiğitalp gibi Kürt siyasetçiler ve vatandaşlar Ahmet Şık’ın bu ifadelerine sert tepki göstermişti.

Şık bugün “Kürt faşistlerle uğraşamam” ve “Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” sözleri için bir özür yazısı kaleme aldı.

Gerçek Gündem’de yer alan yazıda Şık, videonun kırpılmış olduğunu belirtip bir fotoğrafa yer vererek şunları yazdı:

“Söz konusu video kaydı, seçim çalışmaları sırasında Kurtuluş’ta HDP’li arkadaşların mekânında HDP’li bir arkadaşımla yapılmış uzunca bir konuşmanın kırpılmış ve manipüle edilmiş 25 saniyesiydi. O kısımlarda ise ‘Yeterince Türk faşisti var bir de Kürt faşistleriyle uğraşamam’, ‘Selahattin bugün canımıza okudu, ‘Selahattin’i HDP’den çıkar geriye HDP kalmıyor’ cümleleri duyuluyordu.

Bağlamından koparılmış, yanlış anlaşılmaya ve amacını aşmaya açık cümleler, servis edenlerin de hesapladığı gibi kıyameti kopardı. ‘Yeterince Türk faşisti var bir de Kürt faşistleriyle uğraşamam’ dediğim sözlerim duyulduğu şekliyle yorumlanınca Kürt siyasal hareketinin bileşenlerine, HDP’ye faşist dediğim manası çıkarıldı. Halbuki o sözler İstanbul Newroz’unda Nazi selamı verenlereydi. Planlı ve örgütlü bir biçimde birkaç farklı yerdeki Newroz mitingine katılıp açtıkları bayraklarla Nazi selamı verenlere faşist yerine ne denileceğini ‘ezilen ulus milliyetçiliği’ referansları üzerinden yazılar yazıp yorumlar yapan yanıtlasın.”

Öte yandan Demirtaş’la ilgili söyledikleri konusunda ise Şık, şunları ifade etti:

“Selahattin bugün canımıza okudu’ cümlesi ise sosyal medya hesabından ‘TİP’e oy verilmemesi’ çağrısı olarak yorumlanacak paylaşımlarıyla ilgiliydi.

Ve son olarak video kaydında ‘Selahattin’i HDP’den çıkar geriye HDP kalmıyor’ cümleleri duyuluyordu. Aslında kimileri nezdinde esas gürültü koparan ya da koparması gereken cümle bu idi. Çünkü orada söylemek istediğim HDP’den istifa etme gerekçelerimden de biriydi. HDP’nin iddia ettiği şey olması gerektiğini istifamdan önce ve sonrasında partinin yöneticileri de dahil olmak üzere birçok kişiye de söylediğim üzere o iddianın yüzünün, öncüsünün Selahattin Demirtaş olduğunu söylemeye çalışıyordum. Ama doğru ama yanlış HDP’yi HDP yapan tutumun, temsilcilerinden birisi Demirtaş olan politik hat olduğunu düşünenlerdenim. O yüzden çarpıtılarak yorumlananın aksine, o cümlede Selahattin Demirtaş’a yönelik bir eleştiri söz konusu değildi.”

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!