TMMOB: Uyarılara rağmen önlem alınmaması felaketi getirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TMMOB İKK Sekreteri Vahdettin Tüzün, günler öncesinden yapılan uyarılara rağmen yeterli önlemlerin alınmayışının felaketi beraberinde getirdiğini söyledi.

TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu, selde yaşanan ihmallere ilişkin İnşaat Mühendisleri Odası Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.  Açıklama öncesi Siirt’in Şêrwan (Şirvan) ilçesine bağlı Maden köyünde Eti Bakır madeninde meydana gelen göçükte yaşamını yitiren 3 işçi anıldı.

Açıklamayı okuyan TMMOB Batman İKK Sekreteri Vahdettin Tüzün, günler öncesinden yapılan uyarılara rağmen yeterli önlemlerin alınmayışının felaketi beraberinde getirdiğini söyledi.   Kent genelinde etkili olan yağıştan kent merkezinin neredeyse tamamının etkilendiğini kaydeden Tüzün, “Batman kent genelinde yollar sel sularıyla kullanılamaz hale geldi. Batman eğitim araştırma hastanesi bodrum katını su baskını nedeniyle  kullanılamaz hale geldi ve  hastanede 3 saat boyunca sağlık hizmetleri  verilemedi. Kentin işlek caddeleri ile ara sokaklar uzun saatler boyunca kullanılamaz halde kaldı ve araç geçişlerine kapatıldı.  2006 yılında yaşanan sel felaketinden dersler çıkartılmadığı ve teknik olarak kentin altyapısının güçlendirilmediği üzücü bir şekilde ortaya çıktı. Altyapı yetersizliği ve önlemlerin alınmamasından kaynaklı kent merkezinin genelinde binaların zemin ve bodrum katlarını sel sularının taşıdığı çamur örtüleri ile doldu. Sel sularının taşıdığı çamur örtüleri yer yer 30-40 cm lere vardı. Yaşanan selden sonra kent merkezinde ciddi hasarlar oluştu, ev ve iş yerleri kullanılamaz hale geldi” dedi.

TMMOB: Uyarılara rağmen önlem alınmaması felaketi getirdi

Günler geçmesine rağmen yurttaşların kendi imkanlarıyla su ve çamur tabakalarını tahliye etmeye devam ettiğini belirten Tüzün, “Kentte halen temizlik işlemleri devam etmektedir. Selden sonra yapılan gözlemlerde sel sularının içinde petrol atıkları tespit edildi. Altyapıda ciddi hasarlara neden olan sel yollarda çamur örtüleri biriktirerek insan sağlığı ve yaşam koşullarını elverişsiz hale getirdi. Binaların zemin ve bodrum katları sel suları ve çamur birikintileriyle doldu.Doğa bir kez daha kendi gerçekliğini bizlere göstermiş oldu. Gre Savaro deresi uzun yıllardır kendi yatağını korumuş ve yağan yağmur sularını İluh deresi üzerinden Batman çayına aktarmıştı. Çarpık kentleşme ve yanlış imar planları doğanın kendi akışını bozmuş ve bugün yaşanan faciaya sebep olmuştur. Gre Savaro deresinin yatağında yapılan menfez yağmur sularını taşımada yetersiz kalmış ve selde insanlarımızın canına neden olmuştur” diye konuştu.

YÜKSEK TAŞKIN RİSKİ

Batman kent merkezi ve çevresinin yerleşim yerinden kaynaklı yüksek taşkın risk sınıfında yer aldığını dile getiren Tüzün,  “Batman kent merkezinin yerleşim alanının düzlük olması ve içinden geçen derelerin yapılaşma yoluyla kapatılması ne yazık ki felaketlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Batman kent merkezi etrafında bulunan Kıra dağı ve Batı Raman eteklerinden akan sular kent merkezinin içindeki dere yataklarından geçerek Batman Çayına ulaşmaktadır. 90’lı yılarda köylerin yakılması ve boşaltılması yüzünden kentte göç eden vatandaşlarımız İluh Deresinin etrafına yerleşmiş ve barınma ihtiyacını buralarda karşılamak zorunda kalmıştır. İluh Deresinin çeperindeki mahallelerde yoğun yağışlar sonrası seller oluşmakta ve kente ciddi zararlar vermiştir. Kent geçmişine bakıldığında genel olarak bu bölgelerde sele bağlı maddi zararların ve can kayıplarının yaşandığı görülmektedir. 2006 da TMMOB olarak hazırladığımız raporda ve 2021 yılındaki Afad raporunda durum tespiti yapılmış ve gerekli uyarılar yapılmıştır. Ancak, ilgili merciler tarafından bu uyarıların dikkate alınmadığı bir kez daha ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

TMMOB: Uyarılara rağmen önlem alınmaması felaketi getirdi

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Selin yaşandığı yerlerin afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiğinin altını çizdi Tüzün, “TMMOB olarak yaşanan sel felaketinden dolayı bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini ve zarar gören halkımızın zararlarının karşılanması gerektiğini birkez daha belirtmek isteriz. Sel felaketinden sonra yaşanacak sağlık problemlerinin giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir Sel sularının kentin içme suyuna olan etkisinin ölçülmesi ve analizlerin yapılarak kamuoyuna açıklanmasını talep etmekteyiz.  Yaşanan selden sonra yaraların sarılması ve halkın günlük yaşamına dönebilmesi adına halkın ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Selden sonra Dsi tarafından taşkın risk haritalarının güncellenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

TMMOB olarak bir kez daha uyarıda bulunduklarını dile getiren Tüzün, “Halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktan vazgeçin. Doğayı tahakküm altına alma anlayışından vazgeçin. Doğa ile bütünleşik Bilim ve tekniği ön plana çıkaran uygulamalar yapın.  Ayrıca hazırlanacak raporların kent kamuoyu ile meslek odalarının görüşlerinin de alınması,  imar planlarında rantçı politikaların terkedilerek insan sağlığını önceleyen, bilimsel verilerin sağlıklı bir şekilde değerlendirildiği, mühendislik ve planlama ilkelerini esas alan planların yapılması gerekmektedir.  Tekrar halkımıza geçmiş olsun diyor ve yetkilerin yaraların sarılması için gerekli adımları atmasını ve bu gibi felaketlerin yaşanmaması için uyarıları dikkate alarak önlem almalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!