Tribünde ırkçılık serbest mi?

featured

“Hükümet istifa” sloganları ile başlayan “spora siyaset bulaşmasın” ifadeleri, dün oynanan Bursaspor-Amedspor maçında yerini ırkçılığa bıraktı. Tribünlerde, JİTEM’cilerin fotoğrafları, ırkçı sloganlar ve sahaya atılan mermiler kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.

İlk olarak Fenerbahçe-Konyaspor maçında Fenerbahçe taraftarlarının başlattığı “Hükümet istifa” sloganı Beşiktaş-Antalyaspor maçında Beşiktaş tribünlerinden de yükseldi.

Bazı klüpler arka arkaya “Devletin arkasındayız” açıklamaları yaptı.

Açıklamayı ilk olarak Kayserispor, ardından ise IŞİD’in Ankara Gar katliamına alkış tutan Konyaspor, hemen ardından Alanyaspor ve Çaykur Rizesporaçıklamalar yayınladı.

Son olarak ise Kulüpler Birliği imzalı yayınlanan metni tüm takımlar paylaştı. Fenerbahçe taraftarlarına önce Kayserispor maçında stada alınmama ardından ise “Hükümet istifa” sloganı atan onlarca taraftarına seyirden men cezaları verildi.

Dün oynanan Bursaspor-Amedspor maçı statlarda muhalefeti susturan anlayışın ırkçılığın nasıl arkasında durduğunu gözler önüne serdi.

Maç öncesinde Amedspor takımının kaldığı otelin önünde gelen Bursaspor taraftarları saatlerce ırkçı sloganlar attı. Mülki amirler ırkçı saldırıların yaşanacağını bile bile maçın taraftarla oynanmasına müsaade etti.

Dün oynanan maç öncesi ise tribünlerde başlayan ırkçılık saha içerisine girdi. Bursasporlu futbolcular ve taraftarlar daha maç başlamadan Amedsporlu futbolculara saldırdı.

Bu saldırıyı başlatan ve yöneten ise ırkçı tutum ve davranışalrı nedeniyle nedeniyle Almanya’dan St. Pauli takımından kovulan ve ardından gittiği hiçbir yerde dikiş tutturamayan Bursasporlu Enver Cenk Şahin’di.

Bu saldırının yanı sıra maç boyunca tribünlerden atılan kurşun, bıçak, su şişesi, madeni para gibi maddeler Amedsporlu futbolcuların yaralanmasına neden oldu. Yine maç sonunda soyunma odasına giden Amedsporlular Bursasporlular tarafından saldırıya uğradı.

Taraftarların beyaz toros, JİTEM’ci tetikçi “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım posterleri açtığı maçın devre arasında “Ölürüm Türkiyem” müziği çalarken, yayıncı kuruluşun spikeri ise yaşananları “Coşkulu taraftar”, “tribünlerde güzel görüntüler” olarak anlattı.

Yaşananlar Amedspor’un her zaman karşılaştığı, taraftar, yönetim, hakem, Türkiye Futbol Federasyonu ve siyasilerin ortak olduğu saldırıların bir parçası oldu.

Maç sonunda 2-1 yenilen Amedspor liderlikten 3’üncülüğe düşerken, Bursaspor ise küme düşme potasının üstüne çıktı.

Amedspor Kaos ve Direniş Amedspor kitaplarının yazarı ve spor yazarı Ali Fikri Işık, yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Amedspor’a yönelik bütün hareket ve davranışların kökeninde ırkçılık illeti olduğunu vurgulayan Işık, “Bursa’da yaşananların devlete rağmen bunların olduğu düşüncesinde değilim. Bu ırkçılık mevcut sistemden ve kurumsal devletten destek görmediği müddetçe bu kadar pervasızlaşamaz. Dolayısıyla yaşananlar önceden organize edilmiş, örgütlü ve ötekileştirici bir harekettir. Nitekim atılan sloganlar, taşınan pankartlar, faili meçhul cinayetlerin bilinen failleri ve sembollerini hepimiz gördük. Mesaj açıktır; bize efendileri olduğunu ve hiçbir hak tanımayacaklarını söylüyorlar. Bir kere ne TFF ne Merkez Hakem Komitesi ne de Profesyonel Disiplin Kurulu Amedspor’un sportif anlamda başarılı olmasını istemiyor. Dolayısıyla bu başarının önüne geçmek için devlet kullanabileceği bütün kurumları ve imkanları kullanıyor” dedi.

 

10 Mart 2014 yılında oynanan ve benzer olayların yaşandığı Trabzonspor-Fenerbahçe maçının yarıda kesildiğini ve ardından Fenerbahçe lehine 3-0 tescil edildiğini anımsatan Işık, “Elbette bir futbolcuya şiddet uygulanıyorsa ve bu hayati bir tehlike taşıyorsa o maçı tatil etmek lazım. Futbol oynamanın amacı ve futbolcu-seyirci ilişkisi bu değildir. Maçın kendi içindeki kurallar ihlal edilmiştir. Maçın tatil edilip buna sebep olanların da şiddetle cezalandırılması gerekiyordu. Yine normal şartlarda TFF bu maça el koymalı, futbol kuralları içinde oynanmadığını, seyircinin maçın her anına şiddetle dahil olduğunu tespit etmelidir. TFF yönetmeliğine göre en şiddetli cezayı vermelidir. Bunlar spor etiğinin de hukukun da gereğidir. Ama böyle olacağına dair hiç umudum yok. Belki göstermelik olarak sahaya yabancı madde atıldığı için para cezası kesip olayı kapatacaklar” diye belirtti.

TFF ve hakemlerin de Amedspor’a karşı bu tavrın sürdürülmesini istediğini kaydeden Işık, “Amedspor bu ligde şampiyon olma ihtimalini taşıdığı müddetçe TFF’den, diğer kulüplerden, MHK’den, PDK’den göreceği muamele budur. Bunlar siyasi kararlardır. Temelde spor ve siyaseti birbirinden ayırmak mümkün değildir. Fakat önemli olan sporu siyasetin aracı haline getirmemektir. Siyasetin, sporun kurallarını belirlemesine izin vermemek gerekiyor” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, maç devam ederken bir paylaşım yaptı.

Soylu, “Bursa’daki futbol müsabakasında, futbol seyrinin dışındaki görseller kabul edilemez ve spor ile bağdaştırılamaz. Bu görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri ile ilgili soruşturma başlatılmış ve ilgili kamu görevlileri açığa alınmıştır.” Diye yazdı

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!