Türk-İş: 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 33 bin 750 TL’ye yükseldi

featured

Türk-İş’in “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Mayıs ayı sonuçlarına göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 33 bin 750 TL’ye yükseldi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın” Mayıs ayı sonuçları açıklandı.
Araştırmanın sonuçlarına göre, mutfak enflasyonu aylık yüzde 2,23, yıllık yüzde 72,18 arttı. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 10 bin 362 TL’ye yükseldi.

YOKSULLUK SINIRI 33 BİN
Sonuçlara göre gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 33 bin 752 TL’ye yükseldi. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 13 bin 440 TL’ye yükseldi.

YÜZDE 112 DEĞİŞİM
Türk-İş’in hesaplamasına göre, 8 bin 500 lira tutarındaki asgari ücret, açlık sınırının yaklaşık 2 bin lira altında kalırken, Mayıs 2023’te mutfak enflasyonundaki değişim ise şu şekilde: “Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 2,23 oranında gerçekleşti. Beş aylık değişim oranı ise yüzde 27,44 olarak tespit edildi. Son on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 72,18 oldu. On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 112,13 olarak hesaplandı.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!