Türkiye’den 22 ilçe ‘sakin şehir’ listesinde. İşte o ilçeler

featured
Sunken village Halfeti in Urfa Turkey

Uluslararası Cittaslow Birliği’nin “sakin şehir” listesinde Türkiye’den 22 ilçe bulunuyor. Cittaslow akımı, yaşam kalitesini yükseltmeyi ve kentin özgün yapısını korumayı savunuyor.

Yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşamayı ve yaşam kalitesini yükseltmeyi savunan ve dünyada 30 ülkede 278 kente yayılan bir model olan Uluslararası Cittaslow Birliği’nin “sakin şehir” listesinde, Türkiye’den 22 ilçe bulunuyor

Türkiye ağı ise 2009 yılında İzmir’in Seferihisar ilçesinin Cittaslow Derneği’ne dahil edilmesiyle başladı.

Hava ve su temizliği, görsel kirlilik ve trafik gürültüsünün azaltılması, verimli bisiklet yollarının oluşturulması gibi konuları içeren çevre, altyapı, kentsel yaşam kalitesi, sosyal uyum ve misafirperverlik gibi başlıklar altında toplanan kriterleri sağlamayı başaran kentler, “Sakin şehir” listesine ekleniyor.

3 yıldan fazla süren çalışma ve istişareler sonucunda “Sakin şehir” unvanını almayı başaran ve Uluslararası Cittaslow Birliği’nin “Sakin şehir” listesine girmeye hak kazanan Türkiye’deki 17 ilin 22 ilçesi bulunuyor.

SAKİN ŞEHİRLER

İzmir’in Seferihisar ve Foça, Muğla’nın Akyaka ve Köyceğiz, Isparta’nın Eğirdir ve Yalvaç, Bolu’nun Göynük ve Mudurnu olmak bu dört ile bağlı ikişer ilçe listede.

Diğer sakin şehirler Bitlis’in Ahlat, Urfa’nın Halfeti, Malatya’nın Arapgir, Erzincan’ın Kemaliye, Erzurum’un Uzundere, Antalya’nın Finike, Sinop’un Gerze, Çanakkale’nin Gökçeada, Ankara’nın Güdül, Bursa’nın İznik, Ordu’nun Perşembe, Artvin’in Şavşat, Kırklareli’nin Vize ve Aydın’ın Yenipazar ilçeleri olarak sıralanıyor.

TÜM SAKİN İLÇELERİN LİSTESİ

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!