Vali Canalp, Hasankeyf’te yapılacak şampiyona için vatandaşları davet etti

featured

Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası ile Türkiye Motosurf Şampiyonası’nın 2023 final yarışları 11-12 Kasım tarihlerinde Batman’da yapılacak.

Vali Canalp, Hasankeyf’te yapılacak şampiyona için vatandaşları davet etti

Yapılacak şampiyona için Batman valisi Ekrem Canalp’tan çağrı geldi. Batman Valiliği ve Batman Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası ile Türkiye Motosurf Şampiyonası ilk kez Hasankeyf’te gerçekleştirilecek. Şampiyonada sporcular 8 farklı kategoride mücadele edecek.

Batman valisi Ekrem Canalp, konu hakkında şunları söyledi:

Hasankeyf ilçemiz Kültür turizmi ile ön plana çıkmış bir ilçemizdir. Şu anda barajdan sonra yeni turistik imkanlarla, mağaralarla turizmde eski haline kavuşturmuş olduğumuz bir ilçemizdir. Bu çerçeve içerisinde hafta sonu yapacağımız su sporları etkinliği ile Hasankeyf’in  turizmine, kültür turizmin yanı sıra yeni boyutları da eklemek istiyoruz. Eklemek istediğimiz yeni boyutlardan biriside Hasankeyf’i su sporları açısından Türkiye’de önemli bir merkez haline getirme projesidir. Bu çerçevede nasıl ki hafta sonu bu şampiyonlukların finallerini yapıyorsak bu çerçevede Mart ayı içerisinde de Ekstrem Su Sporları Şampiyonası’nı Hasankeyf ilçemizde yapacağız. Bu şekilde Hasankeyf’te su sporları şampiyonaları yaparken, aynı zamanda Hasankeyf’e kurumsal bir altyapı vermemiz gerekiyor. Bu altyapı içinde Hasankeyf ilçemizde şu anda Su Sporları Merkezi’mizi İl Özel İdaresi üzerinden projesini ihale ettik. Özel bir firmamız hali hazırda projesini şu anda hazırlıyor. Bu projenin inşai faaliyetleri de bittiği zaman, Hasankeyf’i bundan sonra Türkiye’de yapılacak olan benzeri birçok şampiyonanın merkezi haline getireceğiz. Su sporları dışında Hasankeyf’te ki turizmi eski haline kavuşturmak için yapmış olduğumuz başka projelerde var. Bunları da kısaca paylaşmak isterim. Bunlardan bir tanesi Şaab Vadisi.

Şaab Vadisi’nde çom sayıda doğal mağara var. Doğal mağaralarda ziyaretçilerimizin güzel bir ortam görmelerine imkan sağlayabilmek için yakın zaman içerisinde, 2-3 aylık muhtemelen 2024 yılının ocak ayı içerisinde Şaab Vadisi’ni hizmete açacağız. Burada kafeteryalarımız, su kanalı üzerinde köprüler, büyük kayalar üzerinde oturma bankları, gezi alanları, içerisinde aydınlatmaları ile doğal mağaralarımızı Şaab Vadisi üzerinde görme imkanını sağlayacağız. Aynı zamanda bu vadimizde vatandaşlarımız doğa yürüyüşü ile Hasankeyf’in güzelliklerini görme imkânına da kavuşacak.  Vadiye araçla gidemeyen vatandaşlarımıza bu imkânı da sağlamış olacağız. Bunun dışında Üçyol’da mağara otellerimizi hizmete açacağız. Bu otelleri açtığımız zaman da Hasankeyf’te konaklama imkanlarına önemli bir katkı sunacak. Şu anda imar işlemlerini yapmış olduğumuz kaya otel ve bungalov ev projemiz vardır. Bu da yaklaşık 50 dönümlük arazi üzerinde yapılacak. Yapmış olduğumuz projelerde gençlik merkezimizin de ihalesi yapıldı. Çalışmalarda devam ediyor.

Bir başka projemizde doğal Midyat taşından öğretmenevi inşa etmektir. İnşallah bu şekilde konaklama imkanlarını artırmış olacağız.

Hasankeyf Suçeken bölgesinde günübirlik tesisler, sahil yolu, yürüyüş yolu alanları olacak. Bu şampiyona süresi boyunca Batman Belediyesi Batman Merkez’den otobüs seferleri yapacaktır. Tüm vatandaşlarımızı bu şampiyonaya davet ediyorum.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!