Verem hastası vakaları: Alım gücünün düşmesi nedeniyle insanlar beslenemiyor

featured

Türkiye’de 9 bine yakın verem hastası bulunduğunu belirten CHP’li Şevkin, ‘Artan yoksulluk nedeniyle insanlarımız yetersiz ve sağlıksız besleniyor’ diyerek konuyu Meclis’e taşıdı

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Türkiye’deki verem vakalarını TBMM gündemine taşıdı.

Şevkin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle hazırlayıp TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, tüberküloz hastalığının görülme sıklığının düşmesine rağmen dünyada en çok ölüme neden olan hastalıklar arasında yer almaya devam ettiğini vurguladı.

‘İnsanlarımız yetersiz ve sağlıksız besleniyor’

Şevkin, önergesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“Elde edilen verilere göre Türkiye’de 9 bine yakın verem hastası bulunuyor. Hastalığın bulaşıcı olması endişeleri artırıyor. Her yıl yaklaşık olarak 100 bin kişi risk nedeniyle kontrolden geçiyor. Son yıllarda ülkemizdeki yabancı nüfus artışı verem sayısının artışı konusunda da endişe yaratıyor. Artan yoksulluk ve alım gücünün düşmesi nedeniyle insanlarımız yetersiz ve sağlıksız besleniyor. Sağlıksız ve kalabalık koşullarda yaşamak zorunda kalan sığınmacı ve yabancıların teşhis, tedavi ve takiplerinin aksaması, ülkemizi önü alınamaz bir verem salgını ile karşı karşıya bırakacaktır.”

‘Bakanlık olası verem salgınına karşı yeni stratejiler geliştirdi mi?’

ANKA‘daki habere göre Şevkin, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

  • Günümüzde tedavisi devam eden verem hastası sayısı kaçtır? Hastalardan kaçı yabancı uyrukludur?
  • 2015 yılından önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Türkiye’de verem nedeniyle ölen hasta var mıdır? Varsa kaç kişidir?
  • Hayatını kaybedenler arasında yabancı uyruklu var mıdır? Varsa kaç kişidir?
  • Sağlık Bakanlığı, olası verem salgınına karşı yabancı uyruklu göçmen hastaların takip ve tedavisi konusunda yeni stratejiler geliştirmiş midir? Geliştirmişse bu stratejiler nelerdir?
  • Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu insanların kendi ülkelerinde verem aşısı olup olmadığına dair bir bilgi mevcut mudur? Mevcutsa aşılı sığınmacı sayısı kaçtır?
  • Verem tedavisi gören sığınmacıların devlete olan maliyeti ne kadardır?
  • Türkiye’deki Verem Savaş Dispanseri sayısı kaçtır ve verem hastalığının artması nedeniyle mevcut dispanserlere yenisini eklemeyi düşünüyor musunuz?Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!