Yabancı fonlar yüzde 25 faizi bekliyor iddiası

featured
Gazeteci Nuray Babacan, Katar dahil tüm yatırım fonlarının, Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 25’e çıkarmasını beklediğini yazdı. Babacan, BAE ile yapıldığı belirtilen 51 milyar dolarlık anlaşmanın da, sıcak para girişi olmadığını belirtti.

Babacan’ın ‘Yabancı fonlarda hayal kırıklığı‘ yazısı özetle şöyle:

“Körfez çıkartmasındaki hava, sıcak para beklentisi ve yabancı yatırımcıya yönelik umutlar, maalesef faiz politikasının altında ezildi.
1- Birleşik Arap Emirlikleri’yle yapılan 51 milyar dolarlık anlaşma, orta vadeli enerji yatırımları için. Yani sıcak para girişi değil.
2- Katar’dakiler dahil yabancı yatırım fonları Para Politikası Kurulu’nun faiz kararlarını yetersiz bulduğu için beklemede.

ARAP SERMAYESİ AVRUPA’YI İZLİYOR

Katar’daki yatırım fonları dahil, tüm Avrupa ülkelerindeki yatırım fonlarının, bir türlü uygulanmayan faiz politikası nedeniyle beklemede olduğu aktarılıyor. Merkez Bankası faiz uygulamasının yüzde 25’e ulaşmadan hiçbir yatırım fonunun gerekli adımları atmayacağı söyleniyor. İddia o ki; Körfez ülkeleri turunda Katarlı fon yöneticileri bu durumu bizzat söylediler. Yani Arap sermayesi, Avrupa’daki fonları izliyor. Onların giriş yaptığı ülkelere giriş yapıyor.

ERDOĞAN’A FAİZ BRİFİNG

Hâlâ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, ‘Reel faiz ile politika faizi ayrı. Hedefimiz reel faizi düşürmek. Enflasyon düştükçe reel faizler de düşecek. Bu konuda taviz verilmemeliyiz’ diye brifing verildiğini, 5 gün önceki görüşmede de aynı görüşlerin tekrar edildiğini öğrendik. Ancak bütün bunlara rağmen hiç kimse, bu kritik ilişkinin ömrünü, beklenen adımların ne zaman atılacağını bilmiyor.”

Babacan yazısında ayrıca Suudi Arabistan’ın, Baykar şirketiyle ilgilendiğini ancak, şirketin yüzde 40’lık bir hisse satışından fazlasını düşünmediğini belirtti.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!