‘Yerel esnaf, iflasın eşiğinde’

featured

Adım başı açılan zincir marketlerin ve fahiş artış gösteren kiraların yerel esnafı iflas noktasına getirdiğini belirten BESO Başkanı Çiftçi, yerel esnafa sahip çıkma çağrısında bulundu.

Ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen kesimlerin başında gelen yerel esnafa sahip çıkma çağrısında bulunan Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı M. Sıddık Çiftçi, fahiş kira artışları ve zincir marketlerin esnafı zorladığını belirterek vatandaşlara ve yetkililere çağrıda bulundu.

Esnafların sıkıntılarının başında kira artışları geldiğini dile getiren Çiftçi, “Piyasadaki girdi maliyetlerinin artmasından dolayı esnaflarımız çok zor durumdadır. Bu girdi maliyetlerinin başında kira artışları geliyor. Esnaflarımız kira artışları konusunda çok zor durumdadır. Esnaflarımızdan her gün birkaç kişi arabuluculuk yapmamız için bize müracaat ediyor. Mülk sahipleri ile kiracılar arasında arabuluculuk yapmamız isteniyor. Tabii bu konu vicdanla alakalıdır. Evet, mevcut kiracı çıkarsa mülk sahibi iş yerini daha yüksek bir fiyata verebilir. Biz bu noktada duyarlılık bekliyoruz. O esnaf mağdur olsa, onun ailesi mağdur olsa; bunun vebalini nasıl taşıyacak? Bu konuda birbirimizi düşünmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

'Yerel esnaf, iflasın eşiğinde'ZİNCİR MARKETLERE STANDART GETİRİLSİN

“Yerel esnafın en büyük sıkıntılarından bir diğeri zincir marketlerdir.” diyen Çiftçi, “İkinci olarak zincir marketler sorunumuz var. Zincir markette her şeyi satıyorlar. Telefon, aksesuar, züccaciye, aklınıza ne gelirse satıyorlar. Sadece gıda satmıyorlar. Her sokağın başında bir zincir market var ve her şeyi satıyorlar. Biz bu durumun bir standarta bağlanmasını istiyoruz. Saatlerinin azaltılması, pazar günü kapalı olması gibi düzenlemelerin getirilmesini genel merkezden istemişiz. Bu taleplerimizde ısrarcı olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yerel esnafın desteklenmesi ve sorunlarına çözüm getirilmesinin bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Çiftçi, “Yerel esnafımıza sahip çıkmazsak, belediyesi ile valiliği ile diğer kurumlarıyla yerel esnafımızı korumazsak yerel esnaflık bitecek. Şehrin lokomotifi yerel esnaftır. Yerel esnafa sahip çıkmamız lazım. Bu konuda Esnaf Sanatkârlar merkeziyle görüşüyoruz. Mutlaka zincir marketlerin çalışma saatlerine bir düzenleme getirilmesi lazım. Satabilecekleri ürünlere de bir düzenleme getirilmesi lazım. Yoksa yerel esnaf bitecek. Yerel esnaf biterse şehir de biter. Yerel esnafın ayakta kalabilmesi için bizim mülk sahiplerinden bir ricamız vardır: Kira artışlarını makul bir düzeyde yapsınlar. Yoksa yerel esnaf batacak, daha çok işsizlik, daha çok sıkıntı olacak.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!