Yerel Seçimler… 30 büyükşehir belediyesi için 6 senaryo

featured

Polimer Çalışma Grubu’nun Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler için hazırladığı senaryolara göre, muhalefetin büyükşehirlerde birlikte hareket etmemesi etki alanını yüzde 25’e kadar geriletebilir. Hesaplamada Diyarbakır, İzmir, Mardin, Muğla ve Van’ın her senaryoda muhalefette kaldığı ortaya kondu.

Türkiye’de Mart 2024’te düzenlenecek belediye seçimlerinde 30 büyükşehir kritik önem taşıyor. 30 büyükşehir belediyesini kimin kazanacağı üzerine, çok sayıda olasılık hesaplanırken farklı senaryolar ortaya konuyor.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, ODTÜ’lü Polimer Grubu’nun Başkanı Mehmet Günal Ölçer’in yerel seçimlere dair senaryolarını aktardı.

Muhalefet için en iyi senaryo “birlikte hareket edilmesi”

Buna göre, öne çıkan 6 senaryo şöyle ölçüldü:

1-Muhalefet için en iyi senaryo, hata yapmaz ve birlikte hareket ederlerse, iktidar tarafının bazı hataları (MHP ve YRP, iktidar bloğundan ayrı hareket ederse) yaptığı senaryodur. Buna göre muhalefet Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Tekirdağ ve Van’ı kazanır, büyükşehirlerde etki alanı yüzde 79 olur.

2-Muhalefet hata yapmazsa en gerçekçi senaryo iktidar ve muhalefet taraflarının bloklar olarak seçime girdikleri senaryodur. Bu senaryoda muhalefet 17 büyükşehir (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla Tekirdağ, Van) kazanır ve büyükşehirlerdeki etki alanı yüzde 71 olur. Muhalefet bu senaryoyu gerçekleştirmekle yükümlüdür.

3-İYİ Parti muhalefet bloğundan ayrı olarak seçime girerse muhalefet 9 büyükşehir (Antalya, Aydın, Diyarbakır, İzmir, Mardin, Mersin, Muğla Tekirdağ ve Van) kazanır, büyükşehirlerdeki etki alanı yüzde 25 olur.

Yeşil Sol Parti ayrı girerse muhalefetin etki alanı %39’a kadar düşüyor

4-Yeşil Sol Parti ve TİP muhalefet bloğundan ayrı olarak seçime girerse muhalefet (10+3) büyükşehir (Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, İzmir, Mardin, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Van) kazanır ve büyükşehirlerdeki etki alanı yüzde 39 olur.

5-Muhalefet tarafı için en kötü iki senaryodan biri “İktidar tarafının blok olarak, muhalefet partilerinin ayrı seçime girdiği” senaryo oldu. Bu durumda muhalefet 5 büyükşehir (Diyarbakır, İzmir, Mardin, Muğla ve Van) kazanır ve büyükşehirlerdeki etki alanı yüzde 14 olur.

6-  Muhalefet için en kötü senaryolardan diğeri “İYİ Partinin iktidar tarafına geçtiği” senaryodur. Muhalefet 5 büyükşehir (Diyarbakır, İzmir, Mardin, Muğla ve Van) kazanır ve büyükşehirlerdeki etki alanı yüzde 14 olur.

Ankara ve İstanbul’un yeniden muhalefette olması için ne gerekiyor?

Araştırmada, Ankara ve İstanbul’un yeniden muhalefette olması için şu uyarı yapıldı:

“Partilerin tek başlarına seçime girmemeleri, İYİ Parti’nin muhalefet bloğundan ayrılmaması gerekir. Muhalefet firesiz olarak adaylarını desteklemelidir.”

Muhalefette garanti belediyeler

Polimer’e göre Diyarbakır, İzmir, Mardin, Muğla ve Van her senaryoda muhalefette kaldı.

Bursa, muhalefet blok olursa, MHP Cumhur İttifakı’ndan ayrılırsa muhalefete geçiyor.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!