• İmsak 00:00
  • Güneş 00:00
  • Öğle 00:00
  • İkindi 00:00
  • Akşam 00:00
  • Yatsı 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2024 - Batman

Yeşil enerji hedeflerin tutturulması için yılda 700 milyar euro gerekiyor

featured

Avrupa Komisyonu, bölge ülkelerinin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yeşil enerjiye geçiş hedeflerine ulaşabilmesi için yılda 700 milyar eurodan fazla yatırıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Avrupa Komisyonu’nun 2023 Stratejik Öngörü Raporu’nda, “Yeşil Anlaşma ve REPowerEU planlarında yer alan hedefleri gerçekleştirmek için yıllık 620 milyar euro ek yatırıma ihtiyaç duyulacak. Ayrıca Net Sıfır Endüstri Yasası kapsamındaki hedefler için 2023-2030 periyodunda yıllık 92 milyar euro bütçe gerekecek” ifadeleri kullanıldı.

Komisyon’un öngörü raporu, AB’nin hedeflerine ulaşma kapasitesini analiz etme işlevi taşıyor.

Raporda üye ülkelerin bütçelerinin geçiş süreci için belirgin bir rol oynayacağı ifade edildi. Raporda ayrıca aşırı hava olaylarının halihazırda ciddi ekonomik kayıplara yol açtığı belirtildi.

Avrupa Birliği, 2021-2027’de toplam bütçesinin en az yüzde 30’u olan 578 milyar euroluk kaynağı iklim kriziyle mücadeleyle ilgili adımlara harcayacağını taahhüt etmişti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, onlarca yıldır devam eden tedarik zinciri ve yasal düzenlemeleri ters yüz edecek düzenlemeleri içeren Yeşil Anlaşma yoluyla AB ekonomisini “karbonsuzlaştırmayı” kendi döneminin temel görevi ilan etmişti.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, düzenlediği basın toplantısında Avrupa’nın hedeflerine ulaşmak ve küresel yarışta önde kalmayı sürdürmek için bir yatırımlar bölgesine dönüşmesi gerektiğini söyledi.

Sefcovic, “Avrupa Yatırım Bankası yeşil enerji, biyoteknoloji ve ham madde gibi kilit alanlardaki stratejik yatırımlara daha güçlü destek vermeli” ifadelerini kullandı.

Independent Türkçe, Reuters, Energy News 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!