Yeşil Sol Parti seçim bildirgesini açıkladı. HDP Eş Genel Başkanları: Üçüncü yolumuzu Yeşil’in ve Sol’un yoluyla birleştirdik

featured

Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) devam eden kapatma davası nedeniyle seçimlere Yeşil Sol Parti çatısında girecek olan HDP, Ankara’da düzenlenen törenle seçim beyannamesini açıkladı. 4 bölüm ve 50 başlıktan oluşan beyannamede, “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” vurgusu yapıldı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Ankara’da bulunan bir otelde Seçim Beyannamesi’ni açıkladı. Salonda kurulan büyük LED ekrana partinin seçim sloganları yansıtıldı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Seçim Beyannamesi öncesi açıklamalarda bulundu.

“Kürt sorununda demokratik çözüm için buradayız”

Mithat Sancar, “Kürt sorununda demokratik çözüm için, savaş, ret ve inkar politikalarına karşı buradayız. Nefrete, kine, düşmanlaştırmaya karşı büyük barış için buradayız. Birlikte değiştireceğiz! Hakikati savunmak için buradayız, birlikte değiştireceğiz. Bütün baskılara, bütün zulme karşı bütün ezilenlerle, sömürülenlerle, dışlananlarla, bütün inançlarla birlikte buradayız; birlikte değiştireceğiz” dedi.

Sancar, “Güçlü demokrasiyi inşa etmek için buradayız. HDP’nin önüne bin bir engel çıkarmak istediler, her türlü baskı aygıtını devreye soktular ama başaramadılar. İttifaklarımızla birlikte değiştirmeye geliyoruz. Doğayı sömüren gençliği esir alan bu düzeni değiştirmek için buradayız. Gücümüz var, irademiz sağlam. Mutlaka başaracağız” ifadelerini kullandı.

“Parlamentoda en az 100 vekil dedik”

Mithat Sancar’ın ardından kürsüye çıkan Pervin Buldan, “Bugün yeni bir dönemin temellerini birlikte atıyoruz. Bildirgemiz, Türkiye’nin demokratik çözüm programıdır, yeni bir yaşam mücadelesidir ve aynı zamanda bir manifestodur. Bizler büyük yol aldık ve halkımızı asla seçeneksiz bırakmadık. Yan yana ittifaklarımızı büyüttük” dedi.

“14 Mayıs, ülkeye yıllardır en kötü baskıları, karanlıkları yaşatan AKP-MHP faşizm düzeninin biletinin kesileceği tarih olacaktır” diyen Buldan, “Bu rejimi 14 Mayıs’ta sona erdireceğimizin sözünü bir kez daha vermek istiyoruz. Yolun sonuna geldiklerini kendileri de biliyorlar. 7 Haziran’da başlattığımız büyük demokrasi yürüyüşünü 14 Mayıs’ta büyük demokrasi zaferiyle tamamlayacağımıza söz veriyorum. Bizler onlardan daha güçlüyüz” ifadelerini kullandı.

Buldan şöyle devam etti:

“Üçüncü yolumuzu yeşilin ve solun yoluyla birleştirdik. Şimdi Türkiye’de yeni bir başlangıç yapmaya geliyoruz. Savaşın ve düşmanlığın dilini bu topraklardan söküp atmak için geliyoruz. Kürt sorunu dahil bir asırdır biriken tüm sorunları kapsayıcı bir diyalogla çözmek için geliyoruz.

Ana dillerimizin özgürlüğünü her inanç ve kimliğin eşit yurttaşlığı esas alan yeni bir toplumsal sözleşme için geliyoruz. Bu yüzyıla hakikat ve yüzleşmeyi sağlamak için geliyoruz. Önce sandıkları sonra da parlamentoyu Yeşil Sol’un rengine büründürmek için geliyoruz. Parlamentoda en az 100 vekil dedik. Meclis’in yeni yüzleri bizler olalım. Yolunuz ve yolumuz açık olsun.

Ardından Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın beyannameyi açıkladı.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!