Yine Karadeniz; Trabzon’da Kürt işçilere ırkçı saldırı

featured

Ağrı nüfusuna kayıtlı 6 işçi, taşlı ve sopalı saldırıya uğradı.

Trabzon Maçka’da TOKİ inşaatında çalışan 6 Kürt işçi, bir grubun ırkçı saldırısına uğradı. Taşlı ve sopalı saldırı sonucu 2’si ağır olmak üzere 6 işçi yaralandı.

Maçka’ya bağlı Esiroğlu Mahallesi’nde bulunan TOKİ inşaatında çalışan Kürt işçiler ırkçı saldırıya uğrayarak darbedildi.

Duvar’dan Fatih Saygın’ın haberine göre, Ağrı nüfusuna kayıtlı 6 işçinin uğradığı sopalı ve taşlı saldırıda bir işçinin kafasına 8 dikiş atıldı, bir işçi kolundan bıçaklandı ve burnu kırıldı, bir işçinin ise kolu çıktı.

‘HEPİMİZ AĞIR ŞEKİLDE DARBEDİLDİK’

Darbedildiği öne sürülen işçilerden U.G, olaya ilişkin şunları dile getirdi:

“Mesai bitiminde eve dönmek için yola çıkmıştık. Mahalleden ana yola çıkmak isterken bir araç önümüzü kesti. Yardım isteyeceğini sandık. Aracından inerek yanımıza geldi ve müziğin sesini kısmamızı istedi. Müziğin sesi zaten kısıktı. Biz de kısabileceğimizi fakat neden tepki gösterdiğini sorduk. Çalan müzik de Türkçe bir rap şarkısıydı. Pencereden bize yumruk attı. Biz 6 kişi olduğumuz için karşılık vermedik.

Olay yerinden ayrılmaya çalışırken bir sürü araba geldi. İçinden sopalı insanlar indi. Biz ne olduğunu anlamadan saldırıya uğradık.  Kardeşim kolundan bıçaklandı. Abimin kafası yarıldı. Bir arkadaşımızın kolu kırıldı. Hepimiz ağır şekilde darbedildik. Araçla geri geri kaçarak şantiye alanına döndük. Bir minibüs geldi, abime çarptı. Abimin göğüs kafesi zedelendi. Daha sonra yine araçlar geldi. Bazılarında silah vardı.

‘SALDIRGANLAR HALA TESPİT EDİLMEDİ’

Polis ve jandarma da geldi. Araçla bölgedeki bir otele sığındık. Daha sonra jandarma bizi karakola götürdü. Karakolun da etrafına toplandılar. Jandarma havaya ateş ederek kalabalığı dağıttı. 4-5 saat karakolda bekledik. Daha sonra durumu ciddi alanlarımız hastaneye götürüldü. Abim ve kardeşim hastaneden dün çıkabildi. Olayın sorumluları saldırganlar hala tespit edilmedi. Bir an önce yakalanarak cezalandırılmalarını istiyoruz.”

‘İKTİDARIN KUTUPLAŞMA POLİTİKALARININ BİR SONUCU’

Olayın ardından Dev Yapı-İş sendikası sosyal medya hesaplarından açıklama yaparak saldırıya tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İnşaat işçilerine yapılan faşist saldırıyı kınıyoruz. Trabzon Maçka ilçesi Esiroğlu beldesinde müzik dinleyen işçilere faşist saldırı gerçekleşti. Bir anda onlarca kişi işçileri darbedip yaraladı. Ağrılı işçilerin hastanede tedavileri tamamlandı. Siyasi iktidarın uyguladığı kutuplaşma politikalarının bir sonucu olarak gerçekleştirilen bu saldırıyı kınıyoruz. İşçilere gerçeklesen bu saldırıların bir daha yaşanmaması adına sorumluların yargılanması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!