Yumurtanın tanesi 3 liraya çıktı!

featured

2022 yılında dünyada ciddi bir kuş gribi salgını yaşanırken hastalık 2023’ün ilk aylarında Türkiye’yi de vurdu. Hayvanların itlaf edilmesi yumurtanın adet fiyatına kadar yansıdı. Yumurtanın adet fiyatı 3 lira oldu.

2022 yılında dünyada ciddi bir kuş gribi salgını yaşanırken hastalık 2023’ün ilk aylarında Türkiye’de de baş gösterdi. Mart ayından itibaren Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi vakaları nedeniyle tavuklar itlaf edilmeye başlandı.

Dünya’da yer alan habere göre, Denizli’de yaklaşık 1,5 milyon, Afyonkarahisar Başmakçı bölgesinde ise yaklaşık 5 milyon yumurta tavuğu itlaf edildi. Bölgelerin karantina altında olduğu ve takip edildiği belirtiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son verilerine göre Afyonkarahisar 16,8 milyon ton yumurta tavuğu varlığı ve yüzde 13,9 pay ile lider durumda.

3 LİRA OLDU

Afyonkarahisar’ın yumurtada lider şehir olması ve hayvan varlığının önemli bir kısmının itlaf edilmiş olması yumurta fiyatlarına da yansıdı. Ocak ayında marketlerde adedi 1,75-2 lira olan yumurtanın fiyatı mart ortasında 3 liraya yükseldi. Bölgenin karantinada olması nedeniyle hastalık geçene kadar fiyatlarda yükseliş bekleniyor. BESD-BİR’den yapılan açıklamaya göreyse etlik tavuk alanında bir sıkıntı bulunmuyor.

Kaynak: Medyatava

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!