Zeynep Oduncu TBMM’de Batman’a Dair Sorunları Dile Getirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, 2024 yılı TBMM bütçe görüşmeleri Genel Kurul konuşmasında Batman’ın temel sorunlarını dile getirdi.

Batman Çayı havzasında kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesinin yaratacağı çevre tahribatı nedeniyle endişe duyduklarını vurgulayan Oduncu, meslek ve çevre örgütlerinin öneri ve görüşlerini dikkate alınmadığını ifade ederek, “ Batman Çayı, kentin yaşam kaynağı. Kentin temiz suyunun sağlandığı Batman Çayı havzasına Organize Sanayi Bölgesi kurmak istiyorsunuz. Bunu yaparken kentin hiçbir ilgi sivil toplum kuruluşuna danışmadınız. Kentin temiz suyu kaynağını korumak, iyileştirmek için çalışama yapmak yerine bütün kentin sağlığını tehlikeye atacak projelere imza atıyorsunuz. ,Halk sağlığı umurunuzda mı değil? Zaten yapısı itibariyle yapılaşmaya uygun olmayan bölgede yüksek maliyetli işler yaparak yine kentin kaynaklarını yandaşlara akıtmaya devam edeceksiniz. dedi.

Zeynep Oduncu TBMM'de Batman'a Dair Sorunları Dile Getirdi

Kayyım politikalarını da eleştiren Oduncu, 2016’dan bu yana belediyeleri yöneten kayyımların Batman kenti ve ilçelerinde ağır tahribatlar yarattığını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:  “Her yüksek yağış artık kentte sellere neden olmakta. Yaptığınız ıslah çalışmaları soruları çözemedi. Kentin yetersiz altyapısı neredeyse her yağmurda sellere neden oluyor.  Her yağmurda Batman’da artık aynı tabloyla karşılaşmaya başladık. Batman Çayı çevresinde yapacağınız her yapılaşma çalışması, her imar hamlesi sel ve taşkın riskini arttırmaya devam edecektir.”

Son dönemlerde trafik kazalarının yoğun bir şekilde yaşandığı ve onlarca kişinin hayatını kaybettiği, yaralandığı OSB kavşağına dair iktidarın sorumsuzca davrandığını dile getiren Oduncu, “Batman ve Beşiri arasında yer alan OSB Kavşağında ölümle sonuçlanan kazalar yaşanmaktadır. Siirt ve Beşiri yönünden gelen ve her gün sayısız aracın giriş-çıkış yaptığı, Organize Sanayi Bölgesi’nin bu kavşağının, Karayollarının yapacağı yeni çalışma içinde olup olmadığı meçhul. Yıllardır bu yolun yapımına dair vaatler veren hükümet bugüne kadar tek bir çivi bile çakmamıştır. 6 Ay önce aydınlatacağı gazetelere manşet manşet haber verildi halen bir şey yapılmadı. İhale süreçleri defalarca sil baştan ele alınmış durumda. Daha geçtiğimiz hafta yaşanan trafik kazasında 2 kişi ağır bir şekilde yaralandı. Bugüne kadar onlarca insan bu trafik kazalarında hayatını kaybetti. Daha kaç insanın can vermesi gerekiyor bu yolun yapılması için” dedi.

İstihdama katılım oranınının en düşük olduğu kentlerden birinin de Batman olduğunu belirten Oduncu, “İktidara geldiğiniz günden beri memleketin her noktasında tarım ve hayvancılığı bitirmek için elinizden geleni yaptınız. İklim krizi, etki alanı genişleyen kuraklık tarım alanlarını giderek yok etmekte ve sizin bunun için herhangi bir planınız hatta fikriniz dahi yok. Tarımın ve hayvancılığın giderek azalması Batman gibi başkaca istihdam alanları olmayan kentlerin insansızlaşmasına neden olacak. İstihdama katılım oranının de en düşük olduğu kentlerden biri Batman. Mardin, Siirt ve Şırnak’la aynı kaderi yaşıyor. Batman istihdam yaratacak yatırımların da en az olduğu kentlerden biri. Batman’a dair tek elle tutulur, ufukta görünen bir yatırım projeniz yok. Ekonomik tablonun yandaşlarınız hariç giderek ağırlaştığı genel tablo içinde Batman’a düşen yine derin yoksulluk oluyor. Batman’da binlerce hane sosyal yardımlarla ayakta kalmaya çalışıyor” diye belirtti.

Yerel seçimlere kısa bir süre kala Hasankeyf ve Gercüş’te usulsüz adres kaydırmaların olduğunu dile getiren Oduncu, “Batman’da kaybedeceğinizi bildiğiniz için hilelere hurdalara başlamışsınız. Hasankeyf ve Gercüş’te seçim hileleri yapmaya başlamışsınız bile.Gaspçılık, hile hurda sizin karakteriniz. Bakın, ben 2014 yılında BDP’den Gercüş Belediyesinin Eş Başkanıydım. Darbe yaptınız, yerime kayyım atadınız. 2019’da HDP’den   yeniden adaydım. Neler ettiniz, her yerden seçmen taşıdınız, sadece 43 oyla belediye alabildiniz. Bu da darbenin başka bir şekli. Batman’da, Gercüş, Hasankeyf, Beşiri, Kozluk ve Sason’da kayyımı da bu rantçıları göndereceğiz. Yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele eden yaşanılabilir Batman’ı hep beraber yaratacağız. Yandaşları zengin etmeye devam eden sistem son bulacak” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!