1 yaşındaki bebeğin beyninden ikizi çıkarıldı

featured

Çin’de bir yaşındaki kız bebeğin kafatasının içinden doğmamış ikizi çıkarıldı. Bebeğin beyin ameliyatı Şanghay’daki Fudan Üniversitesi’ndeki doktorlar tarafından gerçekleştirildi.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, ileri incelemeler, bebeğin aslında anne karnındayken bir ikiz kardeşi olduğunu ama ikinci bebeğin yeterince gelişemeyerek kardeşinin kafatasının içine sıkıştığını ortaya çıkardı. Doğmamış ikiz kardeşin, doktorların deyimiyle “fetiform kitlenin” üst uzuvları ve hatta parmak benzeri çıkıntıları bile gelişmiş gibi görünüyordu.

Ancak fetüsün gövdesi ve diğer kısımları yeterince gelişememişti. Sonuçta yeterince gelişemeyen bu embriyo diğeri tarafından içerilmişti.

Böylece gelişmemiş olan bebek, diğerinin kafatasına sıkışmıştı. Hazırlanan vaka raporu son derece kısa olduğu için bir yaşındaki kız çocuğunun durumunun ameliyattan sonra nasıl seyrettiği belli değil.

Ancak benzer durumlarla ameliyat edilen başka çocukların iyileştiği daha önce görülmüştü.

1982’de Londra Hastanesi’ndeki bilim insanları, kafatası genişlemesi şikayetiyle getirilen 6 haftalık bir bebeğin beyninde de 14 santimetre uzunluğunda fetüs bulmuştu. Ameliyattan sonra bebeğin hızla iyileştiği gözlemlenmişti.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!