11 ili kadın belediye başkanları yönetecek

featured

31 Mart yerel seçimlerinde 11 ilin belediye başkanlığını kadın adaylar kazandı. Kadın başkanların 6’sı CHP, 4’ü DEM Parti ve 1’i AK Parti’den.

Türkiye genelinde gerçekleşen 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde sandıkların yüzde 100’ü açıldı.

Rudaw’da yer alan habere göre, Resmi olmayan sonuçlara göre 81 ilde 11 kadın belediye başkanlığını kazandı.İlçeler de hesaplandığında 31 Mart seçimlerinde yaklaşık 75 kadın aday rakiplerinden fazla oy alarak il ve ilçe belediyelerinde başkanlık koltuğuna oturdu.

2019’da tek kadın belediye başkanı varken bu seçimde 6’sı CHP, 4’ü DEM Parti, 1’i AK Parti olmak üzere 11 kadın belediye başkanı seçildi.

Hangi kadın adaylar hangi illerde başkan seçildi?

CHP’nin Tekirdağ, Eskişehir, Edirne, Afyonkarahisar, Bilecik ve Aydın’da aday gösterdiği kadın adaylar seçim yarışını kazandı.

DEM Parti’nin ise Diyarbakır, Siirt, Batman ve Ağrı’da aday gösterdiği kadın adaylar rakiplerini geride bırakarak seçimi kazandı.

AK Parti ise Antep’te yeniden belediye başkanılığını kazandı.

DEM Parti’nin kadın belediye başkanları

Eş başkanlık sistemiyle belediyeleri yöneten DEM Parti’de il bazında seçilmiş dört kadın belediye başkanı var.

DEM Parti’nin Diyarbakır Büyükşehir’de aday gösterdiği Ayşe Serra Bucak, Almanya’nın Köln Üniversitesinde Alman dili ve edebiyatı ve pedagoji eğitimi almış bir isim. 2014-2016 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan danışmanlığı ve meclis üyeliği görevlerinde bulunan Bucak’ın esas mesleği sosyal danışmanlık.

Siirt’te zafere ulaşan isim ise Sofya Alağaş oldu. Esas mesleği gazetecilik olan 34 yaşındaki Alağaş yüzde 49,3 oy oranıyla belediye başkanı seçildi.

Türkiye’nin en yüksek oy oranı Batman’da

Batman’da tarihi bir zafere imza atan Gülistan Sönük, Türkiye’nin en yüksek oy oranıyla kazanan belediye başkanı oldu. Oyların yüzde 64,5’ini kazanan Sönük Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun. 31 yaşındaki Sönük üniversite yıllarından itibaren Kürt siyasal hareketinin içerisinde yer aldı. 2019’da Bekirhan Belediye Eş Başkanlığı’na seçilen Sönük kadın hakları alanında çalışmalarını sürdürüyor.

Ağrı’da ipi göğüsleyen Hazal Aras da 2004’ten beri siyasetin içerisinde. Aras oyların yüzde 51’ini alarak Ağrı’nın belediye başkanı oldu.

CHP’nin kadın başkanları

CHP’nin Tekirdağ adayı Candan Yüceer, Tekirdağlıların yakından tanıdığı bir isim. Mesleği doktorluk olan Yüceer, CHP’den 24, 25, 26 ve 27’inci dönemlerde Tekirdağ milletvekilliği yaptı. Üç dönem de CHP Parti Meclisi üyeliğinde yer alan Yüceer, CHP Kadın ve Çocuk Hakları İzleme ve İnceleme Komisyonu Başkanlığını yürüttü. 31 Mart yerel seçimlerinde ise oyların yüzde 50’sinden fazlasını kazanarak Tekirdağ Belediye Başkanı oldu.

Edirne’nin ilk kadın belediye başkanı Filiz Gencan Akın’ın esas mesleği avukatlık. Aktif siyasetin 2011 yılından beri içerisinde yer alan Akın, Edirne Belediye Meclis üyeliği, Edirne Belediyesi meclis başkanvekilliği görevlerinde yer aldı. Akın 2019 yılından bu yana Edirne Belediyesi Ulaşım Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal da CHP’nin hukuk kökenli başkan adaylarından. Dört dönem boyunca TBMM’de CHP Afyonkarahisar milletvekili olarak yer alan Köksal oyların yüzde 50,7’sini alarak yeni belediye başkanı oldu. Köksal “kapımız DEM Partililer dışında herkese açık” sözleriyle tepki toplamıştı.

Eskişehir’de beş dönem boyunca belediye başkanlığı yapan Yılmaz Büyükerşen koltuğunu Ayşe Ünlüce’ye bıraktı. Büyükerşen’in de desteğini arkasına alan Ünlüce’nin asıl mesleği de avukatlık. Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde 2016 yılında hukuk müşavirliği görevini üstlenen ve son altı senedir Eskişehir Büyükşehir Belediyesi genel sekreterlik görevlerini yürüten Ünlüce, yüzde 50,9 oy oranı ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Bilecik’te kazanan isim sosyal medyada Game of Thrones dizisindeki “Targaryen” karakterine benzetilen Melek Mızrak Subaşı oldu. Esas mesleği mimarlık olan Subaşı, 2019 yerel seçimlerinden sonra İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan CHP’li Semih Şahin’in yerine başkan vekili olarak göreve gelmişti. Ancak yerel seçimlere 2,5 ay kala İYİ Partili belediye meclis üyelerinin grup kurmasıyla birlikte yapılan oylamada belediye meclisi tarafından vekilliği düşürülmüştü. Subaşı yüzde 48,8 oranında bir oyla belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

Aydın’ın ilk kadın büyükşehir belediye başkanı Özlem Çerçioğlu halihazırda iki dönemdir bu görevi yürüten bir isim. 2002 yılında siyasete atılan Çerçioğlu iki dönem milletvekilliği yaptıktan sonra belediye başkanı olarak seçildi. Çerçioğlu 2014’ten beri başkanlık koltuğunda oturuyor.

AK Parti Antep’te kadın belediye başkanını yeniden aday gösterdi

AK Parti’de ise il bazında seçimi kazanan tek bir belediye başkanı bulunuyor. Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin üçüncü kez Antep Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Şahin, 2018-2023 yılları arasında Türkiye Belediyeler Birliği başkanlığını yürüttü.

KA.DER Başkanı: 31 Mart yerel seçimlerini kadınlar için yeni bir sayfa

KA.DER Başkanı Nuray Karaoğlu bu durumun toplumsal dönüşümün de habercisi olduğunu söylüyor.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Başkanı Nuray Karaoğlu, 31 Mart yerel seçimlerini kadınlar için yeni bir sayfa olarak nitelendirdi.

DW’de yer alan habere göre Karaoğlu, “Yerel seçimlerin sonuçları yalnızca siyasi bir değişimin değil toplumsal bir dönüşümün de habercisi” dedi.

Karaoğlu, kadın yönetici sayısının artmasını kadınların uzun zamandır beklediği, arzu ettiği karar mekanizmalarında var olma mücadelesinin bir sonucu olarak nitelendiriyor.

Bu sonuçların yeterli olmadığını ama kadınlar için bir kapı araladığını belirten Karaoğlu, “Sonuçlar gelecek nesiller için ilham kaynağı oldu. Bir kız çocuğuna ‘ne olacaksın’ diye sorduklarında ‘ben belediye başkanı olacağım’ diyebilmesinin önünü açan bir sonuç oldu” diyor.

KA.DER kurduğu siyaset akademisinde verilen farklı alanlardaki eğitimlerle her partiden kadın aday sayısını artırmak için çalışmalar yapıyor

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!