6 kadından oluşan Berfin Erbane Grubu düğünlerin ilgi odağı oluyor

featured

6 kadın tarafından oluşturulan Berfin Erbane Grubu üyeleri, düğünlerde erbane çalarak, öncelikli amaçlarının yurttaşlara erbane enstrümanını tanıtarak sevdirmek olduğunu belirtiyor.

Batman’da yaklaşık 4 ay önce kurulan Berfin Erbane Grubu üyesi 6 kadın aynı zamanda Kollektifa Ritmên Azad müzik grubunun da üyesi. Üyesi bulundukları müzik grubu ile çeşitli konser ve şenliklerde sahne almanın yanı sıra newroz günleri de sahne alıyorlar.

6 kadından oluşan Berfin Erbane Grubu düğünlerin ilgi odağı oluyor

Berfin Erbane Grubu ile düğünlerde gelin ile damadın salona girişi eşliğinde erbane çaldıklarını belirten grup üyesi Zilan Kaya, erbanenin toplum algısında bir kadın enstrümanı olarak görülmesinden dolayı gruptaki tüm üyelerinin kadınlardan oluştuğunu belirtiyor.

Düğünlerde, davetlilerin yoğun ilgisi eşliğinde erbane çaldıklarını belirten Kaya, “Mezopotamya’da kadının kutsal sesi ve aşkıdır erbane. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan erbane, bu topraklarda kullanılan, kadim vurmalı enstrümanlardan biri. Tarih boyunca birçok kez savaşın hâkim olduğu Mezopotamya’da kadın, barışı haykırmak için yüreğindekini dile getirdiği yegâne kutsal bir araçtır, erbane. Bu kadar kutsal bir enstrümanı haklımıza daha çok tanıtmak daha çok sevdirmek, mutlu günlerinde onlarla beraber olmak istedik. Esasında temel amaçlarımızdan biri olan kültürümüzü her zaman ayakta tutmak istiyoruz” dedi.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!