71 yaşındaki Bayram Güvener, 64 yıldır dağlarda şifalı bitki topluyor

featured

Bayram Güvener, 64 yıldır dağlarda topladığı şifalı bitkileri satarak geçimini sağlıyor.

Van’da yaşayan 71 yaşındaki Bayram Güvener, 7 yaşından bu yana ülkenin dağlarını gezerek şifalı bitkiler topluyor. Güvener, havaların ısınmasıyla birlikte Ağrı, Sipan ve Erek dağları ile Hakkari ve Van kırsalında bulunan dağlar ve yaylalarda gezerek şifalı otlar topluyor.

Güvener, bitkileri kuruttuktan sonra satıp, geçimini bu şekilde sağlıyor. Güvener, halı hazırda elinde 570 çeşide yakın bitki bulunduğunu belirterek, her bir bitkinin farklı bir hastalığa derman olduğunu ifade etti.

71 yaşındaki Bayram Güvener, 64 yıldır dağlarda şifalı bitki topluyor

ŞİFA OTLAR SERÜVENİ 

Dağların şifalı bitkiler açısından “cennetten bir köşe” olduğunu dile getiren Güvener, bu bitkilerin birçoğunun ilaç yapımında kullanıldığını belirtti. Güvener, “Bitki toplama ve hangi hastalığa iyi geldiğini babamdan öğrendim. Babamın bana aşıladığı bu bitki ve doğa sevgisi vazgeçemeyeceğim bir şey oldu. 7 yaşımdan bu yana Kurdistan dağlarını geziyorum. Hangi bitkinin hangi hastalığa iyi geldiğini iyi biliyorum. Kuruttuğum bitkiler, guatr, mide, bağırsak, kireçleme ve sarılığa çok iyi geliyor” dedi.

 

Geçimini bitki satarak sağladığını söyleyen Güvener, insanların doğal antibiyotik olan doğal bitkileri kullanmasını istedi. Güvener, “Bugün devletlerin kullandığı tıbbi ilaçlar bile bu bitkilerden elde ediliyor. Türkiye dahil olmak üzere birçok devlet, Kurdistan dağlarına gelip bu bitikleri alıp ilaç yapımında kullanıyor. Bu durum Kurdistan’ın zenginliğidir ve bununla gurur duymamız gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: MA

 

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!