Batman Belediyesinden imar revizyonu açıklaması

featured

Batman Belediyesi, Gültepe Mahallesinde imar durumu ilköğretim alanı olan 12 dönümlük araziyi revize ederek 6 katlı konut ve ticaret alanı olarak değiştirmesiyle ilgili başlayan tartışmalara cevap verdi.

Yapılan açıklama şöyle:

Bazı haber mecralarında ilimiz merkez Gültepe Mahallesi 3754 ada 1 nolu parselin bulunduğu alanda imar mevzuatına aykırı plan değişikliği yapıldığı ve gerekli aleniyetin sağlanmadığına dair asılsız iddialara ilişkin kamuoyunu sağlıklı bilgilendirme zaruriyeti hasıl olmuştur

Söz konusu parsel önceki imar planında ilköğretim alanı olup,şahıs mülkiyetinde kalmakta idi. 23.12.2022 tarihinde Batman Belediyesi İlan Panosu ve Resmi İnternet Sitesinde askıya çıkarılan Havaalanı ve çevresini kapsayan 1400 hektarlık alanda İlave ve Revizyon İmar Planına Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğünce; şahıs mülkiyetinde bulunanGültepe Mahallesi 3754 ada 1 nolu parselin kamulaştırılmasının mümkün olmadığı gerekçesiyle, eğitim alanından çıkarılıp bölgeye hizmet edecek eşdeğer eğitim alanının verilmesi talep edilmiştir.

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğünün talebi, Batman Belediye Meclisi tarafından değerlendirilerek vatandaş mülkiyetinde bulunan alanda plan değişikliği yapılmış ve mahalle sınırları içerisinde eşdeğer ve yeni eğitim alanları oluşturulmuştur.

İlave ve Revizyon İmar Plan çalışmaları, Batman Belediyesiweb sitesinde, ilan panosunda ve sosyal medyahesaplarında askıya çıkarılmış olup, Gültepe ve Girbereşik Muhtarlıklarına da resmi yazıyla bildirilerek imar mevzuatına uygun şekilde icra edilmiştir.

Öte yandan; Havaalanı ve çevresini kapsayan 1400 hektarlık tüm alanda İlave ve Revizyon Planı yapılmış olup, iddia edildiği gibi parsel bazlı plan değişikliği yapılmamıştır.

Uzun yıllardır imar problemi çözülemeyen ve kentimizin en önemli gelişim alanlarından birini ihtiva eden bölgede belediyemizce hazırlanan ilave revizyon imar planı ulaşım, teknik ve sosyal altyapı (eğitim, sağlık, sosyal, kültürel tesis alanları, kamu hizmet alanları, devlet mahallesi, kongre merkezleri, sosyal konut alanları vb) ihtiyaçlarına da cevaz veren bir anlayışla hazırlanmıştır.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!