Batman için dev yatırım: Gıdacılar Ticaret Merkezi

featured

Batman’da 2021 yılında bir ihtiyaçtan doğan ve akabinde kısa sürede 170 esnafı bir çatı altında önemli bir birliktelikle bir araya getiren Batman Gıdacılar Yapı Kooperatifi, şimdi de dev bir yatırım için kolları sıvamış durumda. Batman Gıdacılar Yapı Kooperatifi Başkanı Süleyman Emek, Batman Valisi, Batman milletvekilleri ve kurum müdürlerinin Batman Gıdacıları Toptan Merkezi’nin faaliyete girmesi için önemli destekler verdiğini belirterek teşekkürlerini sundu.

Batman için dev yatırım: Gıdacılar Ticaret Merkezi
Süleyman Emek

Batman Gıda Toptancılar Derneği başkanı Süleyman Emek, 2021 yılında yaşanan bir vaka ve Batman esnafının bir mağduriyeti üzerine böyle bir derneğe ihtiyacın olduğunu fark ettiklerini ve derneğin esnafları bir araya getirerek kurdukları hatırlattı ve şöyle devam etti:

“Batman Gıda Toptancılar Derneği’nde birlikteliğin ve gücün önemini görünce doğru bir iş yaptığımızı anladık. Elzem olan bir durum vardı o da hepimizin bir arada olma durumu. Bunun farkına vardığımızda şehrin dışında bir yere ihtiyacımız olduğunu da gördük. Bunun için de gereken yerlerle görüştük bize arsa tahsis etmelerini istedik ama bir sonuca varamadık. Bunun üzerine kendi çabalarımızla 221 dönüm tarla bulduk ve bunu aldık. Alırken mecburi bir kooperatif sürecine gittik. Çünkü ticari faaliyet yürüteceğiz ve kooperatif gerekliydi. Bunun üzerine mevcut üyelerimizi daha da genişlettik ve batmanın bütün gıdacılarını kendi bünyemizde barındırdık. Arsamızı alınca bu sefer devlete özel imarla ilgili müracaatlarımız oldu. Batman’ın bütün kamu kuruluşları, şehrin valisi, milletvekilleri ve il genel meclis üyeleri bu konuda bize yardımcı oldu ve imarı aldık”

Batman için dev yatırım: Gıdacılar Ticaret Merkezi

“SADECE BATMAN DEĞİL ÇEVRE İLLERE DE HİTAP EDECEK”
Yapacaklarımızla ilgili plan ve projelerimiz hazır Batman Gıda Toptancılar Derneği başkanı Süleyman Emek, kent için büyük bir kazanç olduğunu ekliyor:

“Her iş alanının 800 metre olan kapalı alanı olacak. Burada her türlü imalat olacağı için sadece Batman değil çevre illere de hitap edecek bir statüde olacak. Bir şehrin gelişmesine en büyük katkıyı ticaret veriyor. Büyükşehir potansiyeli olan Batman’a mevcut durumları iyileştirmek gerekiyor. Şu anda bulunduğumuz yerler meskun binaların altında ve işyerlerimize büyük engeller oluşturuyor. Bu sıkıntıları aşmak için gerekli adımları atmak gerekiyordu ve biz bunu yaptık. Yakın bir zamanda Batman Gıdacıları Toptan Merkezi temel atma töreni olacak. Bittikten sonra mevcut çevre illere baktığımızda olmayan bir şeyi Batman’a kazandıracağız. Güçlü bir yönetimimiz var, güçlü bir kadromuz var. En büyük çabamız Batman’ın daha kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlere ulaştırmak. Bunu kendi imalatlarımızla yapıp halka sunmak istiyoruz”

Batman için dev yatırım: Gıdacılar Ticaret Merkezi

Batman Gıdacılar Yapı Kooperatifi başkan yardımcısı Kadri Ceylan da hem Batman ekonomisi hem de istihdamı için çok önemli bir proje olduğunun altını çiziyor. Batman’da var olan sıkıntıyı gördüklerini ve çözüm için önemli bir aşama kaydettiklerini belirten Ceylan, şöyle devam ediyor:

“Bütün üyelerimizin bir arada olmadığı, farklı farklı yerlerde ikamet edip, sağlıksız koşullarda hizmet vermeleri bizler için büyük bir eksiklikti. OSB’mizin Batman için ekonomik anlamda büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. Sayın valimize söz verdiğimiz gibi 2 bin kişiye istihdam sağlayacağız hem ekonomik anlamda hem de ürünün arzıyla alakalı daha uygun ve daha güzel ürünleri hızlı şekilde tüketiciye ulaştıracağız. Yakın zamanda yaşadığımız pandemi sürecinde, gıda sektörünün hem arzı hem de lojistiğinin ne kadar önemli olduğunu herkes gördü”

Batman için dev yatırım: Gıdacılar Ticaret Merkezi
Kadri Ceylan

“BATMAN İÇİN ÖNEMLİ BİR İSTİHDAM SAĞLAYACAK”

Çevre illerde küçük ölçekli bu tür girişimler olduğunu ama Batman’da yapılan projenin en büyük proje olacağını belirten Batman Gıdacılar Yapı Kooperatifi başkan yardımcısı Kadri Ceylan, komşu illere de hitap edeceğinden Batman’a istihdam ve ekonomik olarak da ciddi katkısı olacağını belirtti:

“Mevcut projemizin kurumsallığı artıracağı için üyelerimiz birçok ürünün bölge bayiliği ve bölge distribütörlüğünü yapacak. Doğal olarak bu da ek bir istihdam sağlayacak ve bölge bayiliği yapıldığı için halkımıza daha uygun ulaştırabileceğiz. Lojistik günümüz şartları için önemli bir maliyet. Biz bölgeye hitap edeceğimizden dolayı mevcut satmış olduğumuz ürünleri yakın kentlerdeki tedarikçilerimiz dışarıdan alma ihtiyacı duymayacak. Daha önce gidip dışarıdan ürün alan müşteriler ekstradan da lojistik maliyeti ekleyip satıyorlardı ama şimdi o maliyeti ortadan kaldırmış olacağız. Bunun ortadan kalmasıyla birlikte de raf fiyatlarında da gözle görülür şeklide iyileşme olacak ve çevre illerden daha uygun sunmuş olacağız”

Batman için dev yatırım: Gıdacılar Ticaret Merkezi

“BATI RAMAN OSB’YE 10 FABRİKA KURACAĞIZ”

Batman Gıdacılar Yapı Kooperatifi olarak Batı Raman tarafında kurulacak OSB’ye 10 fabrika açacaklarını ifade eden Ceylan, şunları söyledi:

“3. OSB ile ilgili vali beye de vekil beye de daha önceki görüşmelerimizde bir söz verdik. Batman’ın ekonomisin daha ileriye gidebilmesi için hem de istihdamın yukarılara çıkması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz demiştik. Aynı zamanda bu inşaat sürecimiz devam ederken bütün üyelerimizin ortak olduğu büyük bir oluşumla OSB’ye 10 fabrika kazandıracağız ve OSB başladığı gibi harekete geçeceğiz”

Batman için dev yatırım: Gıdacılar Ticaret Merkezi

İşte Batman Gıdacılar Kooperatifi Başkanı Süleyman Emek ile Başkan Yardımcısı Kadri Fidan’ın Ekobatman dergisinde yer alan röportajı:

Batman için dev yatırım: Gıdacılar Ticaret Merkezi

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!