Batman, partili milletvekilleri ve sürpriz adaylar

featured

Birkaç önceki bir yazımda seçimlerin Mayıs ayında yapılacağını yazmıştım. O yazıdan sonra bir medyum veya burç yorumcusuyla ilgili olarak “seçim tarihini bildi, kehanet gerçekleşti” türünden şeyler yazdılar sosyal medya haber sitelerinde filan…
Daha yaz aylarındaki kulis bilgilerine göre seçimin 14 Mayıs’ta yapılacağı neredeyse kesinleşmişti.
Bazı şeyleri bilmek için kâhin olmaya gerek yok.
Bazı şeyler kendi mecrasında zaten yürür.
Bırakalım bunları bir tarafa…

Batman, partili milletvekilleri ve sürpriz adaylar
***
Siyaset ciddi ciddi ısınırken altılı masanın adayının belli olmaması karşısında halk da batı cephesinde yeni bir şey yok filan diyor, İmamoğlu-Kılıçdaroğlu (CHP-İyi Parti) çekişmesinin devam ettiğine inanıyor.
Görünüşe göre altılı masanın kendi iç meselelerinden dolayı ortak aday için Şubat ayı ortalarını veya sonunu bekleyeceğiz.
Cumhur ittifakında ise işler net.
Aday konusunda değil tartışma en ufak bir tereddüt bile yok.
***
Şimdi de Batman’ın bir fotoğrafını çekelim.
Batman’da adaylar belirmeye başladı. Partisindeki görevinden açıkça istifa ederek aday olacağını deklare eden adayların, siyasilerin yanında merkezlerinin icazetini alarak yönetim değişikliğine giden partiler var.
CHP İl Başkanı Hüseyin Yaşar geçenlerde milletvekili adayı olacağını açıklayıp partisinin il başkanlığından istifa etti.
Aynı şekilde milletvekili adayı olacağını açıklayan İyi Parti İl Başkanı Kısmet Çelik de il yönetimini devretti.
Aynı adımları diğer siyasi parti il başkanlarının da atacağına dair en ufak bir kuşku yok. AK Parti, HDP, MHP, Deva Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, Demokrat Parti… Belki HDP’yi bu kesinliğin dışında tutabiliriz…
Batman, partili milletvekilleri ve sürpriz adaylar**
Siyasi partilerde aşağı yukarı bu tablo ortaya çıkıyor.
Vekil adayları arasında en çok çekişmenin yaşandığı iktidar kanadında ise adaylığa kimlerin kalacağı hususu hayli bir çetrefil konu.
Son değişikliklerle ilimizdeki milletvekili sayısının 5 olarak belirlenmesi adayların şans faktörünü yükselten bir konuya dönüştü, ama adaylar da elbette haklı olarak seçilebilecek yerler için mücadele ediyor.
Son günlerde basında daha görünür olmaya ve Ak Parti’den vekil adaylığı için göz kırpmaya başlayan isimler de birer birer belli olmaya başladı.
Önceki milletvekili seçimi adayları PR turlarına çıkmaya başladılar çoktan…
**
Batman, partili milletvekilleri ve sürpriz adaylarİktidar kanadında kolay kolay sürpriz beklemek olmaz ama iktidarı kaybetme-sürdürme ekseninde adayların tek oya dahi etki edeceği düşünülen kimselerden seçilmesi kuvvetle muhtemel.
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan, lider kontenjanından milletvekili olanları bu seçim sahaya çok da sürmeyecektir, diye düşünüyorum.
Bugünlerde gerek ekonomik kriz, gerek majör yapısal problemler ve gerekse de küresel sorunlar nedeniyle “Ceket koysak seçtiririz” türünden yaklaşımların uzağında olan Ak Parti’nin güçlü adayları sahaya sürmesi bekleniyor.
Çünkü ülke genelinde olduğu gibi Batman’da da konjonktür bir hayli değişti.
Özellikle de genç kuşak açısından cazip adayların sahaya sürülmesi bekleniyor.
Batman’ın artık geleneksel siyasetle yönetilmesi mümkün olmayan bir kent olduğunu daha önce bu köşede yazmıştım.
X, Y, Z, alfa, omega kuşakları kendinden önceki kuşaklardan farklı düşünüyor.
Genç seçmenin yeni beklentileri var. Yeni seçmen tipolojisi, feodal bağları asli unsur olarak görmüyor.
Beklentilerin başında, adayın dünyayı tanıması, yurt dışında öğrenim görmesi, yabancı dil bilmesi, alanında kendini ispat etmesi… geliyor.
Eski siyaset anlayışında bir nevi parası olanlar, feodal ilişkiler yoluyla aday olup seçimi kazanabiliyordu.
Bugün o alay geride kaldı hep.
İçinde bulunduğumuz şu bilgi ve medya çağında sandığa gidecek olan yeni seçmen, ideolojiden çok “açık dünya”, “açık fikir”, “insani yaşam endeksi”, “istihdam”, “eğitim fırsatları” ekseninde karar verecektir.
Somut çıktılarla ilgileniyor artık seçmen.
**
Batman, partili milletvekilleri ve sürpriz adaylarElbette bütün partiler, kendi klişelerinden yana karar vermeyi sürdürecektir.
Ama ülkede iktidar olma amacındaki partilerin -ki olmasa da daha güçlü bir muhalefet için- denklemini daha rasyonel kurması gerekiyor.
Bu gerçeklerden hareketle ülkeyi yöneten ve 2023 yılından sonra da yönetmeye talip olan iktidar partisinin aday belirleme sürecinde halkın ve gençlerin gönlünü kazanmış olan adayları ön plana çıkarması seçim stratejisinin bir parçası olarak belirmeye başladı.
Geldiğimiz son süreç sonrasında Türkiye genelinde risk almak istemeyen Cumhurbaşkanı’nın güçlü isimleri yeniden sahaya süreceği sızan önemli kulis bilgileri arasında…
Son dönemlerde Ak Parti’de öne çıkan bir görüşe göre; hizmetleriyle kendini kanıtlayan, halkın içinde yaşayan, halkla daima temas kuran, proje ve destekleriyle gençlerin gönlünü kazanan, toplum tarafından olumlu algılanan, kamu işleyişini bilen, açık fikirli, dünyayı bilen aday/adayların sahaya sürülmesi bekleniyor.
Bu bağlamda bürokrasiden ismi öne çıkanlar arasında bürokrasi kökenli Şehmus Günaydın, Hasan Tanrıseven ve Şefik Aygöl gibi isimler var.
Batman, partili milletvekilleri ve sürpriz adaylarAkademi kökenliler arasında ise Batman Üniversitesi Rektörü İdris Demir ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Yusuf Baran’ın ismi çokça geçenler arasında.
Siyaset kanadından ise Batman Ak Parti Milletvekili Ziver Özdemir, İl Başkanı Akif Gür, parti merkezinden Murat Çiçek ve Şaziye Gündüz ile eski adaylardan Murat Güneştekin ve Adile Gürbüz’ün isimleri sık konuşulanlar arasında….
Kulağımıza çalındığı kadarıyla Ak Parti’nin adayları arasında sürpriz isimler de olabilir. Mehmet Şimşek gibi isimlerin de adı geçiyor; ama Mehmet Şimşek Batman’ı ister mi? Mehmet Şimşek’e yakın kaynaklar onun için Ankara veya İstanbul isimlerini zikrediyor. Ama sermaye ve finans merkezi olan İstanbul’dan aday olması en güçlü ihtimal…
Son olarak şunları da söyleyip yazımı bitireyim.
Siyaset çevreleriyle çok yakın ilişkisi bulunan Rektör İdris Demir’in aday olacağı son zamanların teyitli kulis bilgilerinin başında geliyor.
Belki bugüne kadar deklare edilmedi, ama Ankara’daki kulislere dayanan kaynaklar İdris Demir’in Ak Parti adayı olacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyor.
Yakın zamanda Batman Üniversitesi Rektörünün adaylık için görevinden istifası ile karşılaşırsak şaşırmayalım.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!