Batman Valiliği ‘anız’ için bir kez daha uyardı:  5 yıl süreyle tarımsal desteklerden men edilecek

featured

Bütün uyarılara rağmen anız yakma devam ederken, valilik bir kez daha uyarı yaptı.

Batman Valiliği tarafından anız yangınları ile ilgili basın duyurusunda; “Ülkemizde hububat hasadından sonra kalan artıkların yakılması ve toprağa karıştırılmasının verim ve toprak üzerine olumsuz etkileri yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edilmesi sonucu; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Buna bağlı olarak toprağın üstünde ve altında doğaya ve canlılara yararlı olabilecek, organik-inorganik maddeler ile mineraller zarar görmektedir.

Anız yakmak ve belirtilen zararların önlenmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nca 16 Aralık 1998 tarih ve 23555 sayılı Resmi Gazete ’de 1998/26 No’lu (Anız Yakılması Önlenmesi Hakkında Tebliğ) yayınlanmıştır.

5 YIL SÜREYLE TARIMSAL DESTEKLERDEN MEN EDİLECEK

Bu itibarla; Ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimizde de ürün hasadından sonra anızların yakılması çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkileri önlemek için İlimizde anız yakılması yasaklanmıştır. Bu yasağa uymayanlar hakkında T.C.K ‘nın 526 maddesine göre işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak olup, ayrıca 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre de idari para cezası uygulanacaktır. Anız yakanlar 5 yıl süre ile tarımsal desteklemelerden men edilecek ve Anız yakanlara 2023 yılında her dekar için 1.220,45.-TL (Binikiyüzyirmilirakırkbeşkuruş) idari para cezası verilecektir.  Kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!