Batman’da 587’inci hafta: Kayıp yakınları Vedat Aydın’ın faillerini sordu

featured

Batman’da da İHD ve kayıp yakınları, eylemlerinin 587’inci haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya geldi.

Batman’da 587’inci hafta: Kayıp yakınları Vedat Aydın’ın faillerini sordu

“Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” pankartının açıldığı eyleme Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Batman Milletvekilli Zeynep Oduncu, kayıp yakınları, insan hakları savunucuları, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Batman Şubesi üyeleri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Şubesi yöneticileri katıldı. Eylemde, 5 Temmuz 1991 yılında evinden alındıktan sonra katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın failleri soruldu.

‘VEDAT AYDIN KATLEDİLDİ’

Batman’da 587’inci hafta: Kayıp yakınları Vedat Aydın’ın faillerini sordu

Aydın’ın hikayesini anlatan İHD Batman Şube Yöneticisi Sinan Gegin, Aydın’ın kaçırılarak vahşice katledilmesinin üzerinden tam 32 yıl geçmesine rağmen katillerinin halen korunduğunu söyledi.

Vedat Aydın’ın, 5 Temmuz 1991 günü gece yarısı, kendilerini polis olarak tanıtan 4 kişi tarafından evinden alındığı ve 7 Temmuz’da Elazığ’ın Maden ilçesinde bir köprü altında işkenceyle öldürülmüş halde bulunduğunu belirten Gegin, etkin bir soruşturma yürütülmediğini kaydetti.

Gegin, “Vedat Aydın’ın katledilmesinde; tetiği çekenlerin yanı sıra OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun, dönemin Jandarma İstihbarat Grup Komutan Yardımcısı Aytekin Özen’in, JİTEM elemanı Selahattin Görgülü’nün, dönemin Diyarbakır Valisi, Emniyet Müdürü ile askeri birimlerinin, dönemin başbakanı Mesut Yılmaz ile Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ve bugüne kadar olayı karanlıkta bırakan hükümetlerin sorumluluğu var. Ellerimiz katillerin yakasında olacak!” dedi.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!