Batmanlı yazardan Kırmızı Oda dizisine ‘çalıntı’ davası

featured

Batmanlı yazar Mehmet Şah Yalçın, ‘Kırmızı Oda’ dizisinin tamamının kendisine ait kitaptan alıntılandığını iddia etti. Yazar, yapım şirketine maddi ve manevi tazminat davası açtı.

atmanlı yazar Mehmet Şah Yalçın, Gülseren Budayıcıoğlu’nun ‘Madalyonun İçi’ kitabından televizyona adapte edilen ve TV8 ekranlarında izleyiciyle buluşan popüler dizi ‘Kırmızı Oda’nın kendi kitabından iktibas edildiğini ileri sürdü.

2018 yılında ‘Paradoks’ adlı kitabını çeşitli yarışmalara gönderen Yalçın, herhangi bir geri dönüş sağlanmamasına rağmen eserine ait içeriklere 4 Eylül 2020’de TV8’de yayınlanmaya başlayan ‘Kırmızı Oda’ adlı dizide rastladığını iddia etti.

Savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Yalçın, “Bunun ispatına yönelik noterden belge alıp videolar çektim ve hukuk mücadelesine giriştim. İnfialin boyutu Kırmızı Oda’nın sadece birkaç bölümü ile ilgili değil, gerçek hayat hikâyesiymiş gibi gösterilen bu dizinin ismi dâhil tamamının şahsıma ait olduğu bilirkişi raporu ile de kanıtlandı.” ifadelerini kullandı.

Eserin telif haklarını almak için de hukuki yollara başvuran Yalçın şunları söyledi:

“Batman Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde maddi ve manevi tazminat davası açtım. Gerçek hayattanmış gibi gösterilen bu dizinin tamamı aslında benim Paradoks adlı eserime ait olduğunu ispatlamaya çalışıyorum”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!