Binlerce liralık fatura gönderilen depremzedeler: Borçlarımız silinmeli

featured

Binlerce liralık elektrik faturaları gönderilen depremzedeler, borçların taksitlendirilmesi değil silinmesi gerektiğini söylüyor.

Maraş merkezli depremlerin ardından üç ay boyunca ertelenen faturalar, bu sürenin dolmasıyla toplu bir şekilde kesilmeye başlandı. Depremzedeler, binlerce liralık elektrik faturalarına tepkili. Deprem bölgesinde hâlâ barınma, sağlık gibi sorunlar çözülmemişken depremzedeler çadırlarda ve konteynerlerde kalmaya devam ederken 3 bin, 5 bin ve 7 bin liraya kadar elektrik faturası gelen faturalar depremzedeleri isyan ettirdi. Depremzedeler, borçların taksitlendirilmesi değil silinmesi gerektiğini belirtti.

Evrensel’den Berfin GÜLER’in haberine göre, Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Durulova köyünde yaşayan depremden bu yana evi ağır hasarlı olduğu için çadırda kalan Nejdet Bali de faturası gelen depremzedelerden biri. Bali,” 3 bin 260 TL elektrik faturası geldi. Ben işçi emeklisiyim, emekli maaşımla bu faturayı ödemem olanaksız. Devletin fatura borçlarımızı silmesi gerekiyor” dedi.

“BİR EMEKLİ MAAŞIYLA BU FATURAYI NASIL ÖDEYEYİM?”

3 çocuk babası Bali, Devlet Su İşlerinden emekli bir işçi. 3 çocuğu da üniversite öğrencisi. Deprem sonrası evlerinin ağır hasar almasıyla birlikte depremden bu yana ailesiyle birlikte çadırda kalan Bali, şunları aktardı: “Depremin ilk gününden beri evimiz ağır hasar aldığı için evimizde kalamadık ve çadırda yaşamaya başladık. Çadırda soba yakıyorduk ama eksi 20 derecede soba da ısınmaya yetmediği için mecburen aynı anda elektrikli soba da yaktık. 4 ay sonra 3 bin 260 TL fatura geldi, onu da 6 aya böldüklerini söyleyen bir mesajla. 6 aya böldüğün zaman yaklaşık 500 TL gibi bir rakam yapıyor hemen hemen. Bir de üstüne her ay da fatura gelmeye devam edecek. Benim bir emekli maaşım var sadece, 3 çocuğum da okuyor. Domates 30 TL’yi geçmiş, hayat pahalılığı ortada. Çocuklarımın okul masrafları oluyor. Ben bir emekli maaşı ile bu faturayı nasıl ödeyeyim?”

“EVİM YIKILDI, KALACAK YERİM YOK DEVLET İSE FATURA TAHSİL ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Seçim öncesi faturaların ödenmeyeceğine dair söylentilerin olduğunu söyleyen Bali,” Seçim öncesi faturalar devlet tarafından karşılanacak gibi söylentiler vardı. Meğer sadece seçime yönelikmiş. 28 Mayıs’ta seçim oldu, 4 aydır gelmeyen faturalar seçimden hemen sonra geldi. Bütün bu söylentiler seçimi kazanmaya yönelikmiş. 50 yıllık birikimimizle yaptığımız evimiz ağır hasar almış, bir de elektrik su gibi faturaları ödemek zorunda kalıyoruz. Devletin depremzedelerden fatura ücretlerini almaması gerekiyor. Ne evim kaldı ne kalacak bir yerim. Tekrar bir ev yapmam da olanaksız bu maaşla. Bizim daha barınma sorunumuzu çözmeyen devlet, bir de faturaları tahsil etmeye çalışıyor. Sosyal bir devletin vatandaşından bu faturaları almaması gerekiyor. Faturaların taksitlendirilmesinin özel bankaların borçları ertelemesinden daha sıkıntılı” diye konuştu.

“ŞİRKETLERE GELİNCE TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLİYOR”

Deprem süresinde devlet yetkililerinin, AFAD ve Kızılay’ın günlerce bulundukları bölgeye gelmediklerini söyleyen Bali,” 10 gün boyunca bir tane yetkiliyi burada göremedik. Biz çadırlarımızda kalarak aylardır başımızın çaresine bakıyoruz, hâlâ tek bir yetkili bizim barınma sorunumuzu bile çözmüyor. Köyde 51 hane ağır hasarlı, buraya hâlâ tek bir konteyner bile göndermediler ama şimdi 4 aylık faturalarımızı ödememizi istiyorlar. Bu faturaları ödeme imkanımız yok. Müteahhitlere, şirketlere gelince bütün imkanlarını seferber eden, çuvalın ağzını açan devlet, biz depremzedelere gelince bir faturayı bile ödememiz için elinden geleni yapıyor” dedi.

“DEVLET ÖNCE BARINMA SORUNUMUZU ÇÖZMELİ”

Bir an önce barınma sorununun çözülmesi gerektiğini ve faturaların devlet tarafından karşılanması gerektiğini belirten Bali, Şunları söyledi:” Bize acilen konteyner verilmesini istiyoruz. Eğer bir devlet bir meskeni ağır hasarlı olarak tespit etmişse, vatandaşının da barınma sorununu çözmesi gerekiyor. Bizler evimizi kaybettik, devlet bizden faturalarımızı ödememizi beklememeli, fatura borçlarımızın silinmesi gerekiyor.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!