Çin için casusluk yapmakla suçlanan 2 donanma mensubu gözaltına alındı

featured

ABD Adalet Bakanlığı, iki donanma mensubunun Çin’e “hassas askeri istihbarat sağladıkları” suçlamasıyla gözaltına alındığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD Donanması’nda aktif görevde bulunan 20’li yaşlarındaki iki denizcinin “casusluk” suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi.

Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümü Başsavcı Yardımcısı Matthew G. Olsen, yaptığı açıklamada, bu iki denizcinin “ABD’yi korumak için verdikleri sözleri ihlal etmek ve kamu güvenine ihanet etmekle suçlandıklarını” belirtti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Pat Ryder da “Hassas bilgilerin korunması ve saklanması konusunda net politikalarımız ve prosedürlerimiz olduğunu düşünüyorum. Eğer bu kurallar ihlal edilirse gerekli önlemler alınacaktır” dedi.

Çin şimdiye kadar iddia edilen faaliyetle ilgili herhangi bir bilgisi olduğunu yalanladı. Çin’in Washington büyükelçiliği sözcüsü Liu Pengyu, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada “ABD hükümeti ve medyası sık sık Çin ile ilgili ‘casusluk’ vakalarından çok heyecanlanıyor. Çin, ABD tarafının Çin’e yönelik asılsız iftiralarına ve karalamalarına kesin olarak karşı çıkıyor. (

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!