DEM Parti ve DBP’den hava saldırılarına ilişkin açıklama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEM Parti ile DBP Batman İl Eş Başkanlıkları tarafından 23 Aralık sonrası Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine yönelik gerçekleşen hava saldırılarına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi.

DBP İl Binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya TJA, Barış Anneleri Meclisi, Batman Emek ve Demokrasi Platformu, ÖHD,  DEM Parti aday adayları ve çok sayıda yurttaş katıldı.  Burada açıklamayı okuyan DEM Parti Merkez İlçe Eşbaşkanı Mehmet Salih Turmuş, sivil yerleşim yerlerinin bombalanmasına son verilmesi çağrısında bulundu.

DEM Parti ve DBP'den hava saldırılarına ilişkin açıklama

Turmuş, “Savaşta ısrar eden bu siyaset masum sivil halkların yaşamına kast ediyor, savaş suçu işliyor. Son iki günde Kuzey ve Doğu Suriye halkları yeniden savaş uçakları tarafından hedef alındı, sivil yerleşim yerleri bombalandı. 86 kişi katledildi. Açıktır ki saldırıların asıl hedefi Kürtlerdir, sivil yerleşim yerlerinin ve masum insanların hedef alınması bunun göstergesidir. Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51’nci Maddesi’ni çarpıtarak Kürtlere yönelik bu sınır tanımayan saldırıları uluslararası topluma meşru gibi gösteriyor. Bu saldırıların sonucunda Efrin’de yaptığı gibi Kürtlerin yaşadığı bölgelerde savaş suçu niteliğinde bir demografik değişim politikası uyguluyor. Bütün bu saldırılar da Suriye’de siyasi çözüm ve istikrar zemini tahrip ediyor, savaşın kalıcılaşmasını ve bölgesel düzeyde sürmesini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

ROBOSKİ KATLİAMI

Roboski katliamına ilişkinde konuşan Turmuş, “12 yıldır adalet bekleyen ülkedeki herkesin vicdan muhasebesi yapması gereken katliamın failleri gizlenmiştir. 17’si çocuk toplam 34 sivil vatandaşımızın savaş uçakları ile bombalandığı ama tek bir sorumlu yargılanmadı. Bu ve bütün katliamların açığa çıkarılması için mücadelemizi sürdüreceğiz”

Açıklama “Savaşa hayır barış hemen şimdi” ve “Bijî berxwedana Rojava” sloganları ile son buldu.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!